Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
06.02.2020
Eesti Haridusministeerium tühistas Krabi kooli tegevusloa (1) Pooled patrullpolitseinikest on roolis magama jäänud (2) Eesti vanim elanik Marta Kivi sai 108-aastaseks Ennetuskampaania ei hoia ohvriks sattumast (2) Kunstniku tippteos pääses vaevu hävingust (1) Majandus Politsei otsis Allan Martinsoni idufirma läbi Tesla aktsia meenutab juba mulliaktsiaid Välismaa Trumpi aastakõne muutus poliitiliseks seebiooperiks (16) Viirusekriis on ajanud Hiina presidendi peitu Rumeenia valitsus kukkus pärast vaid kolme kuud ametis Istanbulis sõitis lennuk maandumisrajalt välja, viga sai 52 inimest Türgi viib Süüriast Liibüasse võitlema islamirühimuste võitlejaid (3) Arvamus Juhtkiri: väsinud ma tänagi näin Herman Kelomees: Tartu rahu ei ole Eesti sünnitunnistus (14) Mart Raudsaar: kuumenev Eesti (12) Kristi Stahl: lasteaiakoha küsitav hind Raimo Ülavere: juhte ei valita demokraatia mängimisega Art Johanson: ebasümpaatne või põhiseadus­vastane valitsus? (17) Meie Eesti Ekspert: mis haigusloost puudub, seda pole olnud Kersti Kägi: kust läheb tervisekahju ja tulemusliku ravi piir? (1) Kadri Tammepuu: patsiendi seljataguse kaitsel Kultuur Kunstitaru ARS peahoone avab uksed Kultuuri lühiuudised K*pimees tuleb ikkagi nurgast Sport Eesti korvpallikoondise peatreener: kaugvisked võiks olla meie trump Rootsi MM-ralli toimub lühendatud kujul Eesti vormelisõitja jahib Jaapanis sarja üldvõitu Eesti jalgpallikoondise keskkaitsja lõpetab karjääri Tallinn Kunstniku tippteos pääses vaevu hävingust (1) Reis El Salvador – ohtlik või ilus? Maa Elu Näljased puugid on liikvel Nädala mõte: aeg soove muuta Põllumees peab ennast talvel hästi välja puhkama Linnud ei vaja soojal talvel lisatoitu Olgu lund või mitte, kelgukoerad kibelevad jooksma Endine põllumajanduse tippjuht Ahto Vili: ühel hetkel tuli kõrvale astuda Jaanuar pakkus haruldast õieilu Köögivilju ei tohiks ühelgi päeval unustada Maailma üks erilisim puhkusepaik asub Raplamaal Kas eestlane eelistab eestimaist? Tartu Väikse külapoe juhtum: kolm sissemurdmist järjest (2) Tüli kliinikumis paisus veelgi (22) Pealinna gümnasist uurib Tartus koos teadlastega vananemist Epp Maria Kokamägi tõi raamatukokku säravat valgust Artur Kuusi karikatuur: ülekuulamine maratoni staabis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ekspert: mis haigusloost puudub, seda pole olnud

8 min lugemist
Marika Väli. FOTO: Erakogu

Arstid õpivad kaua ja lõpetavad sama ülikooli, kus kujunevad eluaegsed sõprussuhted, sestap tuleb mõnikord end huvide konflikti ennetamiseks kolleegi töö hindamisest taandada, rääkis tervishoiuteenuste kvaliteedikomisjoni pikaaegne juht Marika Väli intervjuus Kadri Tammepuule.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Marika Väli liigub kahe linna vahet, töötab Tartu Ülikoolis kohtuarstiteaduse professorina ja Tallinnas kohtuekspertiisi instituudi arendusdirektorina. Lisaks on ta kaheksa aastat juhtinud sotsiaalministeeriumi juures tegutsevat tervishoiuteenuste kvaliteedi ekspertkomisjoni, mis annab hinnanguid arstide tööle. Intervjuus räägib ta, kuidas komisjonis töö käib, ja nendib, et patsientide lootused on sageli liiga suured.

Mis tagab komisjoni otsuste sõltumatuse?

Liikmete suur arv ja mitme eriala esindajad. Tegutseme ministeeriumi egiidi all, aga neist sõltumatult. Komisjonis on ülekaal meedikutel, neid on 14 ja nad on saanud liikmeks arstide ja õdede erialaorganisatsioonide nimetamisel, lisaks on jurist ja kolm ametnikku: terviseametist, haigekassast ja ministeeriumist.

Koguneme viis korda aastas ja korraga on arutamiseks üle 30 juhtumi, millele kulub terve päev. Paberimajandusega aitab komisjoni meie raudvara Anne Poll, kes kogub asjaosalistelt dokumente ja selgitusi, suhtleb patsientidega ning saadab liikmetele koosoleku materjalid tutvumiseks ette.

Kuidas aasta esimene koosolek läks?

Oli üks keerukas juhtum, mida arutasime poolteist tundi. Ülejäänud kaebustega tulid otsused lihtsamalt. Järjest enam kaevatakse kinnipidamisasutustest, iga kord on sealt neli-viis kaebust; aastas kuus protsenti juhtumitest tuleb vanglatest. Muidugi peab ka neil võimalus olema, aga tundub, et vangla juhtumeid võiks arutada eraldi. Enamik puudutab hepatiidi või HIV ravi ja kuna vanglas töötavad üldarstid, võiks arvamuse anda eriarst.

Kas vanglakaebused on põhjendatud?

Enamasti mitte, praktikast meenub, et kunagi ammu üks juhus oli, kus oleks võinud ravi teisiti teha.

Mille üle rohkem kaevatakse?

Kindlasti hambaravi. Seekord oli sealt vaid kolm-neli kaebust, aga eelmisel koosolekul see-eest üle kümne. Hambaarstid toetavad samuti mõtet, et nende juhtumite arutamiseks võiks olla eraldi komisjon. Praegu on komisjonis üks hambaarst, aga sel juhul saaks neid kaasata rohkem. Loomulikult arenevad kõik erialad, aga hambaravis on väga palju kitsaid suundi ja mõnikord võime jääda nende hindamisel hätta.

05.02.2020 07.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto