N, 2.02.2023

Artjom Suvorovi kohtutoimik kõneleb kahtlustest ja oletustest

Eili Arula
, ajakirjanik
Artjom Suvorovi kohtutoimik kõneleb kahtlustest ja oletustest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Tartu endine abilinnapea Artjom Suvorov on veendunud, et 2015. aastal kuulas kapo pealt kõiki Tartu linnavalitsuse liikmeid.
Tartu endine abilinnapea Artjom Suvorov on veendunud, et 2015. aastal kuulas kapo pealt kõiki Tartu linnavalitsuse liikmeid. Foto: Sille Annuk

Altkäemaksu võtmises, andmises ja kelmusekatses üle kahe aasta süüdistatud Tartu endise abilinnapea Artjom Suvorovi juhtum käis läbi kõik kolm kohtuastet ning Suvorov jäi kõigis kohtuastmetes õigeks. Kohtukadalipu läbinud Suvorov ei ole veel otsustanud, kas läheb asjatute vintsutuste pärast riigi vastu kohtusse, praegu ta seda ei välista.

Kuid miks ta sellist sammu kaalub, milles oli siis asi? Millest selline uurimine alguse sai ning mis andis aluse prokuratuurile ainest Suvorovit nii järjekindlalt süüdistada? Tartu Postimees otsis neile küsimustele vastuseid Artjom Suvorovilt ja tema süüasja toimikust, mis koosneb kümnest köitest, neis igas on mitusada lehekülge.

Toimikus on kaitsepolitseile kaastööd teinud kuriteo matkija ja Artjom Suvorovi vestlused, Suvorovi kirjavahetus linnavalitsuse ametnikega, eravestlused sõpradega, jälitus- ja vaatlusprotokollid ning kõik seegi, mida räägiti kaks aastat kohtusaalis. Toimikut lugedes saab hästi aimu nii Suvorovi tööülesannete täitmisest, parteihierarhiast kui ka tema eraelust.

Sõber agent

Selle võimaliku korruptsioonikuriteo uurimine algas 2015. aastal, mil kaitsepolitsei (kapo) sai teavet, et väidetavalt aitab abilinnapea Suvorov linnaeelarvest raha taotleda peaasjalikult oma tuttavate klubidele ja ühingutele. Suvorov ei tea tänini, kes selle versiooni kapole välja käis, kuid ta ise arvab, et pealekaebamine polnud ainuke põhjus, miks kapo teda jälgima hakkas. «Sel ajal, kui minu suhtes uurimine algas, kuulati juba Kajarit (samuti kohut ootav Tartu endine abilinnapea Kajar Lember – toim) pealt, eks nad said sealt ideid juurde,» märkis Suvorov.

Ta sõnas, et 2015. aasta oli selline, mil ühel hetkel kuulas kapo lisaks temale ja Lemberile pealt kõiki Tartu linnavalitsuse liikmeid ehk linnapea Urmas Klaasi ning toona abilinnapea ametis olnud Tiia Teppanit, Valvo Semilarskit ja Jarno Lauri. Praeguseks on prokuratuur esitanud süüdistuse pooltele toonastele linnavalitsuse liikmetele. Suvorov sai õiguse, Semilarski ja Lemberi süüasi jõudis kohtusse alles mullu.

Kohtus ei leidnud tõestamist asjaolu, nagu oleks Tartu linnavalitsus maksnud klubile Tartu Titans toetust ainult seepärast, et klubi mängija Kaido Sirge (paremal) on Artjom Suvorovi sõber.
Kohtus ei leidnud tõestamist asjaolu, nagu oleks Tartu linnavalitsus maksnud klubile Tartu Titans toetust ainult seepärast, et klubi mängija Kaido Sirge (paremal) on Artjom Suvorovi sõber. Foto: Margus Ansu

Tõestamaks, et Suvorov ikkagi kipub linna toetusraha jagamisel soosima oma sõpru ning on valmis oma teenete eest ka pistist vastu võtma, otsustas kapo kaasata uurimisse matkija. Tema töö oli veenda Artjom Suvorovit, et viimane tema karateklubile linnalt suure toetussumma organiseeriks.

«Ma tunnistan ausalt, matkija oli meeldiv inimene, ta jättis endast mulje kui entusiastist, kes andis kõik, et oma klubile parimad tingimused saada,» rääkis Suvorov. Ta meenutas, et tundis markija vastu sümpaatiat ja mõistis, et matkija soovis teda oma sõbraks.

Kuid siis juhtus midagi imelikku. Olgugi et linnavalitsus lükkas matkija klubi utoopilised rahataotlused korduvalt tagasi, poetas matkija korduvalt Suvorovi töölauale kalleid konjakipudeleid ja kinkekaarte. «See oli minu jaoks väga ebameeldiv, aga ma tahtsin keelduda nii, et ma teda ei solvaks,» sõnas Suvorov. Ka kohtutoimikust võib lugeda, kuidas Suvorov ütles matkijale, et koristagu konjakipudel laualt ära. «Mul on ebamugav, meil Tartus ei käi asjad nii,» ütles Suvorov kapo matkijale. Ka kohus nõustus Suvoroviga, et kapo matkija läks kuriteo matkimisega liiale ning matkija poolt lauale pandud kingid ja seejärel abilinnapea kabinetist välja tormamised ei tõesta Suvorovi soovi altkäemaksu võtta.

Kahtlane kõne

Ka ei õnnestunud kapol tõestada, et Ameerika jalgpalli klubi Tartu Titans sai linnalt toetust sellepärast, et klubi üks mängija, Kaido Sirge oli Suvorovi sõber. Toimikust ilmneb, et Kaido Sirge ja Suvorov suhtlesid sageli telefonitsi ja veebis. Sirge uuris Suvorovilt muu hulgas ka, kuidas oleks klubil võimalik linnalt toetust saada, ning Suvorov selgitas toetuse saamise võimalusi. Kui tavaline rutiin toetuse saamisel on see, et klubi kirjutab selle nõutamiseks avalduse, siis kord kirjutati «titaanide» 3000-eurone toetus sisse Keskerakonna fraktsiooni ettepanekute hulka, mis sai linnaeelarve ettepanekute hääletusel heakskiidu. Prokuratuur püüdis tõestada, et Suvorov sai selle teene eest Kaido Sirgelt ka altkäemaksu, kuid lõplikku tõendamist see ei leidnud.

Olgugi et linnavalitsus lükkas matkija klubi utoopilised rahataotlused korduvalt tagasi, poetas matkija korduvalt Suvorovi töölauale kalleid konjakipudeleid ja kinkekaarte.

Kogu süüdistuse kõige kummalisem seik on seotud aastates tartlanna Elle Tobrelutsuga, kellelt Suvorov väidetavalt üritas välja petta 5000 eurot. Kummaliseks teeb selle seiga asjaolu, et 2016. aasta lõpus muretses Suvorov omale teise telefoni ning kõnekaardi, millelt tehti ainult kaks kõnet, mõlemad vaid Elle Tobrelutsule.

Tartu linna sotsiaalmajas elav Tobreluts on aastaid linnalt soovinud saada endale ostmiseks eluruumi. Kohtus väitis naine, et 2016. aasta detsembris helistas talle keegi Mihkel, kes ütles, et aitab tal linnalt päris oma korteri saada. Vastutasuks soovis helistaja 5000 eurot. Tobreluts väitis, et tundis helistajas kohe ära abilinnapea Suvorovi. Samas oli tema politseile tehtud avalduses kirjas, et ta soovib teada saada, kes talle helistas. Ka kohtus muutis Tobreluts oma ütlusi ning kohus tema juttu ei uskunud.

Suvorov selgitas telefoni ostmist sellega, et sotsiaalvaldkonna abilinnapeana oli tal kokkupuuteid inimestega, kes teda taktitundetult telefonikõnedega pommitasid. Elle Tobreluts oli tema sõnul üks neist.

«Tal polnud vahet, kas mul oli kiire või ei, tihtipeale sadas ta mulle keset päeva kabinetti sisse ega läinud sealt ära, olgugi et mul oli vaja tegeleda muude asjadega,» rääkis Suvorov. Ühel kiirel päeval, mil Tobreluts jälle raekotta oli tulnud, ütles Suvorov talle, et helistab prouale õhtul tagasi. Seda ta ka tegi ning telefonis räägitud jutt oli Suvorovi sõnutsi käinud proua sotsiaalkorteri üürilepingu pikkusest. Läbiotsimise käigus leidis kapo Suvorovi autost nimetatud telefoni, kuid kõnekaarti seal sees enam polnud. Et kõne täpne sisu pole teada, siis sõna sõna vastu olukorras jättis kohus õiguse Suvorovile.

Töökoht parteikaaslasele

Parteipoliitika kohta ilmneb toimikust, et paar korda küsis üks Tartu Keskerakonna liige Suvorovilt, kas erakond leiaks talle linnavalitsuses mõne töökoha. Suvorov lubas asja uurida, kuid tulemusteta. «Küsija suu pihta ei lööda ning ma andsingi infot, mis konkursid meil linnavalitsuses käivad,» selgitas Suvorov. Samas rõhutas endine abilinnapea, et tema ei saa kedagi ise linnavalitsuses ametisse määrata. «Igal konkursil on komisjon, kes inimese ametisse kinnitab,» lisas ta. Ka tuleb märkida, et nimetatud episood oli küll tõendite hulgas olemas, kuid süüdistuses seda ei kajastu.

Praegu Keskerakonna büroos töötav Suvorov pole otsustanud, kas ta läheb alusetute süüdistuste ning kohtukadalipu läbimise pärast riigi vastu kohtusse. «Ma ei ole saanud aega kaitsjaga neid teemasid arutada, aga loomulikult ma ei välista seda,» ütles ta eile.

Märksõnad
Tagasi üles