Sisukord
Arvamus
Postimees
07.02.2020
Eesti Katkisi teid ei taha riik ega vallad (4) Kohus mõistis Toomas Lepa õigeks Tööstress sunnib haiguslehte võtma järjest sagedamini Selgusid riigi kultuuri-, spordi- ja teaduspreemia laureaadid Saku kiriku ehitus jäi raha taha seisma (4) Majandus Algas keeleinspektsiooni vastu­pealetung Boltidele ja Woltidele (9) Kriminaaluurimise all olev mees tunnistati aasta maaettevõtjaks Hangete lihtsustamine muutis kõik keerulisemaks Välismaa Trumpi õigeksmõistmisest saab relv mõlema partei valimiskampaanias Hirm paremradikaalide võimutsemise ees halvas Saksamaa (16) India timukas vägistajate poomise eel süümepiinu ei tunne (2) Arvamus Juhtkiri: suur majandusmuutus (15) Olesja Lagašina: õiglus? Pole kuulnudki! (9) Evelyn Sepp: mis on sinu vastus, Jüri Ratas? (4) Einari Kisel: puhtama elektri poole Eva Mägi: võlgniku konto välisriigis ei ole puutumatu (3) Andreas Kaju: demokraadid komistasid USA valimismaratoni stardis (11) Meie Eesti Aleksei Lotman: kuivavad ja vaesuvad alad Tiiu Kull: kas Eestis on looduskaitsealust maad vähe või palju? Aleksei Lotman: elurikkuse märg pelgupaik Kultuur Lutsu hõre lõpp 21. sajandi vaimus (9) Miks pole filmis «Talve» Arno Talit? Produtsent Kris Taska: mina olen õnnelik! Kirill Serebrennikov, väljatõugatu nüüd ja igavesti Sport «Meil polnud plaanis mingit üritust korraldada, vaid Tartus oli lihtsalt väga kehv skatepark.» Tennisenaiste kõva võitlus Tartu Palamuse rahvas arvas «Talvest» nii ja naa Eili Arula: palju õnne, Artjom! (1) Joanna Hoffmann: kunstimuuseum annab aru, kuidas täieneb kunstikogu Artjom Suvorovi kohtutoimik kõneleb kahtlustest ja oletustest (3) Ühes spordiklubis aastad enam ei loe Meelelahutus Koomiks Sudoku

Olesja Lagašina: õiglus? Pole kuulnudki!

2 min lugemist
Olesja Lagašina FOTO: Konstantin Sednev

Justitia tähendab ladina keeles õiglust. Pean tunnistama, et mu õiglustunne on rängalt riivatud, kui ma loen, et noor tapja lubati koju vaid kolm kuud pärast kohtuotsuse jõustumist. Mis siis, et ajutiselt? Mis siis, et konvoi saatel? Siin ta on, naeratab toredas tüdrukute seltskonnas, naudib elu. Keegi postitab Instagrami pildi. Elu läheb edasi.

Kuusteist aastat on piisav aeg, et mõtestada oma elu, oma väärtusi ja valu, mida inimene on siia maailma toonud. Samas, sellest ajast ei piisa, et unustada oma lapse kohutav surm. Isegi mina, absoluutselt võõras inimene, mäletan neid õõvastavaid detaile. Postimees kirjutas toona, et noormees oli oma tüdruku suhtes korduvalt vägivalda kasutanud: löönud, kägistanud, kurikaga kallale tunginud. Minu kolleeg nimetas seda «aastatepikkuseks vaimseks terroriks».

Ja nüüd räägib vangla esindaja motiveerimise süsteemist, mis peaks aitama noorel kurjategijal säilitada oma sidemeid ühiskonnaga. Väga liigutav. Võimalik, et siin on isegi mingi iva olemas, kristlik moraal annab ju igale patusele šansi ja kunagi peab see patune ühiskonnaga õnnelikult taasliituma.

Karistussüsteem on mõeldud selleks, et kodanikke kaitsta. Et igaüks teaks: seaduse rikkumise tagajärjed võivad olla väga karmid.

Kuid siiski… Karistussüsteem on mõeldud selleks, et kodanikke kaitsta. Et igaüks teaks: seaduse rikkumise tagajärjed võivad olla väga karmid. Ja pikaaegne vangistus ongi selline äärmuslik meede, mis peaks kasvõi mingil määral agressiivset inimest vaos hoida. Vabaduse kaotamine ja üksindus on ju mõjuvad põhjused, et kuritegu mitte sooritada? Või ei ole?

Ja kui ei ole, milleks siis üldse see karistussüsteem? Ja keda ta ikka karistab? Peaks see olema tapetu ema, kes peab läbima alandavaid formaalsusi, et saada vastust oma õigustatud küsimusele: miks see koletis (vabandust, kas ikka tohib tapjat koletiseks nimetada?) avalikult oma elu nautida saab?

Sellised juhtumid hävitavad karistuse mõtte. Kust sünnib see kahetsus? Vahel tõesti tundub, et kurjategijad on meil rohkem kaitstud kui tavakodanikud. Helistavad näiteks toimetusse, et ajakirjanikud ei paneks neid häbiposti: pildid kohtusaalist ja avalikustatud täisnimed rikuvad nende privaatsust ja turvatunnet... Häbi, vastutus, südametunnistus? Pole sellest kuulnudki, lootustandev kurjategija tunneb vaid oma õigusi.

Seotud lood
06.02.2020 08.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto