Sisukord
Kultuur
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (4) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (19) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (4) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada (1) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (19) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (16) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kirill Serebrennikov, väljatõugatu nüüd ja igavesti

4 min lugemist
«Outside» on Kirill Serebrennikovile üsna tüüpiline lavastus: füüsilise ja verbaalse teksti osakaal on umbes pooleks, kõlab live-muusika ja loomulikult leiab hulgaliselt viiteid Euroopa ja Aasia kultuuriruumile, sujuvalt vaheldub brutaalsus kõrgpoeetikaga. FOTO: Ira Polyarnaya

Kuna rahvusvahelise kaliibriga vene teatri- ja filmilavastajast Kirill Serebrennikovist on seoses tema kohtuprotsessiga meie ajakirjanduses piisavalt juttu olnud, peaks siinkohal piisama lühikonspektist: Serebrennikov arreteeriti 2017. aprillis, süüdistatuna koos kaasosalistega 133 miljoni rubla riigi raha väärkasutamises. Segase, vastuoludest ja küsitavustest tulvil, siiani lõpetamata protsessi käigus otsustas kohus määrata lavastaja täiendava uurimise ajaks koduaresti, mis vältas 593 päeva ehk peaaegu kaks aastat.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kummatigi suutis välismaailmast (sh telefonist ja internetist) kuid isoleeritud Serebrennikov selle aja jooksul lõpetada (assistentide abil, kellega kohtumised olid lubatud) filmivõtted, teha (mälupulgale salvestatud videolõikude põhjal) valmis mitu lavastust (osa neist välisriikides) ning saada ka hunniku auhindu, sealhulgas Kuldse Maski parima lavastaja preemia (mõistagi puudus tal võimalus minna neid isiklikult vastu võtma).

Selge on see, et kuigi nii Venemaa kui muu maailma kultuuriavalikkus nimetas ettevõtmist avalikult näidispoomiseks ja Serebrennikovi toetuseks korraldati aktsioone ja tehti avaldusi, sobis tema piisavalt arrogantne isik ja looming, mis eredalt teatraalses vormis on tihtipeale positsioneerinud end (nii esteetiliselt, poliitiliselt, ajalooliselt, rahvuslikult kui seksuaalselt) alternatiivsete hoiakutega, suurepäraselt märklauaks, mille ümber saaks üles kütta üldrahvalikku viha vene rahvuskehandi õõnestamise ja «üldhumaansete» väärtuste devalveerimise vastu.

Isiklik lavastus

Põhjus, miks läinud aasta 8. aprillil viimaks arestist vabastatud Serebrennikovist taas juttu teha, on siinkohal tema autorilavastus «Outside» (Serebrennikovi tekst, lavastus ja kunstnikutöö). Tegemist on vene kultuuri eksportimisele spetsialiseerinud fondi M.Art ja Avignoni teatrifestivali ühisproduktsiooniga, kus osalevad peamiselt Serebrennikovi juhitud Gogol Tsentri näitlejad ja mille esimesed mängukorrad toimusid suvel Avignoni festivalil. Nüüd on lavastus maailmaturneel, alustati jaanuari keskel Riiast (kust pärinevad ka siinsed muljed), märtsis näeb seda lavastust Berliini Scahubühne laval, edasi liigutakse Jaapanisse, Prantsusmaale, USAsse, Itaaliasse, Šveitsi ja Belgiasse. Lavastuse sünni kodumaal Venemaal seda lavastust näidata ei plaanita. Kuna Serebrennikovil pole endiselt õigust Venemaalt lahkuda, ei saanud ta ise kohal viibida ei Avignonis ega ka Riias.

«Outside» on esmajoones ülimalt isiklik lavastus, Serebrennikovi varjamatu alter ego’na osaleb lavastuses Odin Biron, ameerika päritolu, kuid Venemaal õppinud-töötanud ja sujuvat vene keelt rääkiv näitleja, kel endal on oma «teisesuse» tõttu tulnud Venemaal taluda surveavaldusi seoses homoseksuaalsusega.

21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto