Sisukord
Kultuur
Postimees
22.02.2020
Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (2) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (4) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (17) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (4) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (16) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (15) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Lutsu hõre lõpp 21. sajandi vaimus

5 min lugemist
Henessi Schmidt (vaeslaps Maie) ja Franz Malmsten (Arnold Tali) mängufilmis «Talve». FOTO: Filmikaader

Vaatasin «Talvet» Palamusel, sest üks võimalus kunstiteost kõige adekvaatsemalt kogeda on ju tema alglätete juures. Tegelikult ma ei ole kuigi kindel sellise lause õiguses, aga kui ta juba siia sai kirjutatud, las ta siis jääda.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kui möödunud suvel «Talvet» (kui ilusalt vastuoluline lause, peaaegu nagu see Majakovski «nepman õunu korjab jaanuarikuus») siin kandis filmiti, juhtusin ikka ühiselamust, kus filmigrupp peatus, mööda jalutama ja ühtlasi ka mõtlema: näed, praegu nad siin puhkavad, aga varsti moodustub sellest kõigest film, aegumatu artefakt.

Samasugust suminat «Talve» filmimise ümber kohalike seas ei tundunud olevat kui kasvõi näiteks «Sügise» puhul 90ndate alguses, mida ma mõnevõrra mäletan. Mäletan neid lugusid, kuidas see või teine joodik jutustas, kuidas ta selle või teise kuulsa näitlejaga koos kiriku juures võttebussis viina oli võtnud. Praegust filmi tehti ju ka vähemat aega ja vähema inimeste arvuga.

Natuke meenutas «Talve» esilinastus Palamusel Michelangelo Antonioni kuulsa filmi «Blow-Up» stseeni, kus ansambel Yardbirds esineb ja publik vaatab teda täies vaikuses ja liikumatuses. Kui mina paarkümmend minutit enne esilinastust rahvamaja juurde jõudsin, oli rahvamaja juures tavalisest oluliselt rohkem autosid (tavaliselt pole sellisel ajal muidugi ühtegi), kuid rahvamaja ümber ei olnud näha liikumas hingelistki.

Palju autosid, null inimest ja pimedus – selliseski pildis võiks ehk leida kunstilist emotsiooni ja üldistusvõimet. Kiriku poolt aeg-ajalt siiski sammus kaugemalt vaadates tontlikuna tunduv, ennast pambuks mähkinud inimene ja sisenes rahvamajja.

Kui mina rahvamajja sisenesin, ei olnud erinevalt «Kevade» alguslausest film õnneks veel alanud ja inimesed ootasid – vaikselt ja tundub, et pingsalt. Sest tõsi, tegu oli ju ikkagi sündmusega ja eks ma tahtsin isegi näha, milline tükk sellele mütoloogilisele Paunverele või Palamusele veel juurde on pandud.

21.02.2020 22.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto