Sisukord
Kultuur
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (4) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (19) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (4) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada (1) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (16) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (16) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Miks pole filmis «Talve» Arno Talit?

4 min lugemist
Stsenarist Martin Algus Palamuse koolmuuseumis. FOTO: Sille Annuk

Viljakas stsenarist Martin Algus kirjutas filmi «Talve» stsenaariumi ja astus nii ühte ritta Kaljo Kiisa, Valdo Pandi, Paul-Eerik Rummo ja Mats Traadiga, kes kirjutasid vastavalt «Kevade», «Suve» ja «Sügise» stsenaariumi.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Millal jõudis teieni ettepanek kirjutada «Talve» stsenaarium?

Produtsent Kris Taskaga tuli see jutuks juba mõni aasta tagasi. Kui Taska filmi jaoks raha leidis, siis hakkasime tõsisemalt tööle, see oli eelmisel talvel.

Mida tööle hakates tundsite ja mõtlesite?

Tundus väga huvitava mõttena. Kas või juba selle pärast, et filmisaagal on justkui lõpp puudu. Lugesin raamatu uuesti üle ja tekkisid kahetised tunded, sain aru, et see ei ole eriti filmilik. Võib-olla seetõttu ei ole sellest ka varem filmi hakatud tegema. Kui raamatust kinni hoides minema hakata, siis saab aru, et nii siit filmi ei tule.

Võtsin seisukoha, et kui saan loo ise välja mõelda ja raamatust nii palju abi võtta, kui just vaja on, siis oleks filmitegemine võimalik. Minu jaoks oli selle stsenaariumi heureka-moment ja kõige olulisem osa see, kui tuli mõte vahetada vana Arno Tali, kes raamatus kodukanti surema tuli, välja tema poja Arnoldi vastu.

Tema on noor vitaalne inimene ja loob Paunveres tõelise armukolmnurga. Siis rahunesin maha, hakkasin juba lugu nägema ja siis saigi otsast minema hakatud. Noorte, st Tootsi poja Oskari ja vaeslapse Maie lugu on raamatus olemas, aga üsna lõdvalt tagaplaanil.

Ei saa öelda, et raamatust üldse kasu ei olnud, aga need asjad tuli filmilikku võtmesse panna ja pinget olemasolevale juurde kruvida.

Võrreldes Tanel Toomiga – sest «Tõest ja õigusest» on igaühel mingi ettekujutus olemas – oli teil lihtsam, sest «Talvet» on lugeda viitsinud väga vähesed.

Raamat pole ju üldse Lutsu kirjutatud ja seda on lugema hakates kohe tunda. Võib-olla kuskil lõpupoole on sinna sisse sulatatud tema kirjutatud teksti. See andiski hea vabaduse kasutada materjali nii, nagu film vajab. Polnud vaja originaali juures väga kätt väristada, vaid võtta stsenaristina vastu julge otsus: ma saan teha niisuguseid muudatusi, nagu tahan. Meie eesmärk oli teha film «Talve» lustulikum kui raamat.

21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto