Sisukord
Kultuur
Postimees
07.02.2020
Eesti Katkisi teid ei taha riik ega vallad (4) Kohus mõistis Toomas Lepa õigeks Tööstress sunnib haiguslehte võtma järjest sagedamini Selgusid riigi kultuuri-, spordi- ja teaduspreemia laureaadid Saku kiriku ehitus jäi raha taha seisma (4) Majandus Algas keeleinspektsiooni vastu­pealetung Boltidele ja Woltidele (9) Kriminaaluurimise all olev mees tunnistati aasta maaettevõtjaks Hangete lihtsustamine muutis kõik keerulisemaks Välismaa Trumpi õigeksmõistmisest saab relv mõlema partei valimiskampaanias Hirm paremradikaalide võimutsemise ees halvas Saksamaa (16) India timukas vägistajate poomise eel süümepiinu ei tunne (2) Arvamus Juhtkiri: suur majandusmuutus (15) Olesja Lagašina: õiglus? Pole kuulnudki! (9) Evelyn Sepp: mis on sinu vastus, Jüri Ratas? (4) Einari Kisel: puhtama elektri poole Eva Mägi: võlgniku konto välisriigis ei ole puutumatu (3) Andreas Kaju: demokraadid komistasid USA valimismaratoni stardis (11) Meie Eesti Aleksei Lotman: kuivavad ja vaesuvad alad Tiiu Kull: kas Eestis on looduskaitsealust maad vähe või palju? Aleksei Lotman: elurikkuse märg pelgupaik Kultuur Lutsu hõre lõpp 21. sajandi vaimus (9) Miks pole filmis «Talve» Arno Talit? Produtsent Kris Taska: mina olen õnnelik! Kirill Serebrennikov, väljatõugatu nüüd ja igavesti Sport «Meil polnud plaanis mingit üritust korraldada, vaid Tartus oli lihtsalt väga kehv skatepark.» Tennisenaiste kõva võitlus Tartu Palamuse rahvas arvas «Talvest» nii ja naa Eili Arula: palju õnne, Artjom! (1) Joanna Hoffmann: kunstimuuseum annab aru, kuidas täieneb kunstikogu Artjom Suvorovi kohtutoimik kõneleb kahtlustest ja oletustest (3) Ühes spordiklubis aastad enam ei loe Meelelahutus Koomiks Sudoku

Miks pole filmis «Talve» Arno Talit?

4 min lugemist
Stsenarist Martin Algus Palamuse koolmuuseumis. FOTO: Sille Annuk

Viljakas stsenarist Martin Algus kirjutas filmi «Talve» stsenaariumi ja astus nii ühte ritta Kaljo Kiisa, Valdo Pandi, Paul-Eerik Rummo ja Mats Traadiga, kes kirjutasid vastavalt «Kevade», «Suve» ja «Sügise» stsenaariumi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Millal jõudis teieni ettepanek kirjutada «Talve» stsenaarium?

Produtsent Kris Taskaga tuli see jutuks juba mõni aasta tagasi. Kui Taska filmi jaoks raha leidis, siis hakkasime tõsisemalt tööle, see oli eelmisel talvel.

Mida tööle hakates tundsite ja mõtlesite?

Tundus väga huvitava mõttena. Kas või juba selle pärast, et filmisaagal on justkui lõpp puudu. Lugesin raamatu uuesti üle ja tekkisid kahetised tunded, sain aru, et see ei ole eriti filmilik. Võib-olla seetõttu ei ole sellest ka varem filmi hakatud tegema. Kui raamatust kinni hoides minema hakata, siis saab aru, et nii siit filmi ei tule.

Võtsin seisukoha, et kui saan loo ise välja mõelda ja raamatust nii palju abi võtta, kui just vaja on, siis oleks filmitegemine võimalik. Minu jaoks oli selle stsenaariumi heureka-moment ja kõige olulisem osa see, kui tuli mõte vahetada vana Arno Tali, kes raamatus kodukanti surema tuli, välja tema poja Arnoldi vastu.

Tema on noor vitaalne inimene ja loob Paunveres tõelise armukolmnurga. Siis rahunesin maha, hakkasin juba lugu nägema ja siis saigi otsast minema hakatud. Noorte, st Tootsi poja Oskari ja vaeslapse Maie lugu on raamatus olemas, aga üsna lõdvalt tagaplaanil.

Ei saa öelda, et raamatust üldse kasu ei olnud, aga need asjad tuli filmilikku võtmesse panna ja pinget olemasolevale juurde kruvida.

Võrreldes Tanel Toomiga – sest «Tõest ja õigusest» on igaühel mingi ettekujutus olemas – oli teil lihtsam, sest «Talvet» on lugeda viitsinud väga vähesed.

Raamat pole ju üldse Lutsu kirjutatud ja seda on lugema hakates kohe tunda. Võib-olla kuskil lõpupoole on sinna sisse sulatatud tema kirjutatud teksti. See andiski hea vabaduse kasutada materjali nii, nagu film vajab. Polnud vaja originaali juures väga kätt väristada, vaid võtta stsenaristina vastu julge otsus: ma saan teha niisuguseid muudatusi, nagu tahan. Meie eesmärk oli teha film «Talve» lustulikum kui raamat.

06.02.2020 08.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto