Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.02.2020
Eesti Välisteenistus sattus taas EKRE kirbule (25) Eesti nais- ja meespensionärid on võrdselt vaesed (26) Kuulus fotonäitus jõudis ümbermaailmareisil Eestisse Eesti juurtega kaksikvendade uskumatu karjäär NASAs: kosmoseteleskoop Hubble, Marsi kulgur ja Cassini kosmosesond (8) Majandus Fondid magasid maha, et kõrged tasud on probleem (42) Kelmide ohvreid tuleb robinal juurde (8) Välismaa Uue viiruse ohvrite arv ületas SARSi epideemia oma FOTOD ⟩ Euroopat räsis torm Ciara Tai sõdur korraldas 30 ohvriga massitulistamise Vasakpoolsed tegid Iirimaa valimistel suure hüppe Piinav põud jätab afgaani karjased elatusvahenditeta vaesusesse Arvamus Juhtkiri: kellel on Eestis hea elada (16) Toomas Toomsalu: rahvastikuolukord võib muutuda (2) Kalev Stoicescu: mõjukate riikide mured a. D. 2020 (4) Raivo Linnas: kui sügavat digiriiki tahame taluda? (3) Anneli Kannus: õdede puudust leevendab vaid uus töökorraldus (3) Andrus Karnau: tarbetu apteegireform (1) Meie Eesti Martin Ehala: PISA testi arvumaagia (1) Martin Ehala: mis eristab eesti ja vene noorte PISA-tulemusi? (1) Kultuur Roheliste silmadega naine ja sinisilmne soul Muinasjutunäitus Eesti Rahva Muuseumis Me peame rääkima Vene kommertsist Sport Lehis võitis, kuid naiskonda saatis ebaõnn (1) Lillemets üllatas ja tuli Uibo ees Eesti meistriks Anett Kontaveit näitas kodupublikule tipptaset Trikid ja kukkumised publikule «Maailm on šokis, aga tegelikult oli see vaid aja küsimus.» Intervjuu ⟩ 40-aastane BMX-legend: hea kukkumine võib mõjuda samamoodi nagu edukas trikk Tartu Tartu ja Kuressaare kombivad lennuühenduse loomist (1) Tartu uus võimulepe saab täna allkirjad (2) Veerand Tartumaa firmadest tahab riiki tüssata (2) Võrdõigusvolinik võtab meeste ja naiste palgalõhega võitluses appi äpi (8) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Anneli Kannus: õdede puudust leevendab vaid uus töökorraldus

2 min lugemist
Anneli Kannus. FOTO: Meeli Küttim

Tervishoius alles tööd alustav noor teeb oma valikud töötingimusi arvestades ja praegune normaalsus ületunnitöö ja pikkade vahetuste näol peletab neid, kirjutab Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Haiglajuht meelitas 15 aastat tagasi uusi töötajaid lubadusega: siin saab palju ise teha. Nüüd aga ei kutsu «palju tööd ja vähe kolleege»-olukord kedagi tööle. Nüüdseks teevad üle 15 aasta tööturul olnud tervishoiutöötajad patsientide vajadustele mõeldes ületunde, sest hulk ametikohti on täitmata. Uus õdede põlvkond tahab tööd teha normaalselt.

Praegune «normaalsus» on sageli 12–24-tunnised valved, öötöö ja tööl oldud nädalavahetused, mis kuidagi ei motiveeri. Keegi peab ometi ka selle töö ära tegema. Küsimus ongi, et kes ja millistel tingimustel? Üha enam lahkub tervishoiutöötajaid n-ö kergemale tööle, ja see on märk tervishoiusüsteemile, et aeg on töötingimustega sisuliselt tegeleda.

Tervishoiusüsteemis alles tööd alustav noor teeb oma edasised valikud töötingimusi arvestades. Olulised on tööaeg ja paindlikkus, sh võimalikult vähe öötööd ning tööd pühade ajal. Järjest olulisemaks on saanud arenguvõimalused ja meeldiv kollektiiv. Töötasu on kokku lepitud kollektiivlepinguga ja selle üle polegi alustajail vaja palju pead murda.

Millised väljakutsed tänapäeva tervishoiukorraldajate ees seisavad? Normaalne tööaeg on kaheksa tundi päevas ja viis päeva nädalas. Aeg on ümber harjuda ka tervishoiusüsteemis. 24-tunnise tööpäeva ehk valvete tükeldamine seitsme- kuni kümnetunnisteks tekitab esialgu kindlasti vastuseisu – ka halbade ja tervisele ohtlike harjumuste muutmine on raske. Mõtlemine, et tööpäevi on ühes kuus justkui vähem, kui pikemaid valveid teha, on visa kaduma.

08.02.2020 11.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto