Sisukord
Tänane leht
Postimees
10.02.2020
Eesti Välisteenistus sattus taas EKRE kirbule (25) Eesti nais- ja meespensionärid on võrdselt vaesed (26) Kuulus fotonäitus jõudis ümbermaailmareisil Eestisse Eesti juurtega kaksikvendade uskumatu karjäär NASAs: kosmoseteleskoop Hubble, Marsi kulgur ja Cassini kosmosesond (8) Majandus Fondid magasid maha, et kõrged tasud on probleem (42) Kelmide ohvreid tuleb robinal juurde (8) Välismaa Uue viiruse ohvrite arv ületas SARSi epideemia oma FOTOD ⟩ Euroopat räsis torm Ciara Tai sõdur korraldas 30 ohvriga massitulistamise Vasakpoolsed tegid Iirimaa valimistel suure hüppe Piinav põud jätab afgaani karjased elatusvahenditeta vaesusesse Arvamus Juhtkiri: kellel on Eestis hea elada (16) Toomas Toomsalu: rahvastikuolukord võib muutuda (2) Kalev Stoicescu: mõjukate riikide mured a. D. 2020 (4) Raivo Linnas: kui sügavat digiriiki tahame taluda? (3) Anneli Kannus: õdede puudust leevendab vaid uus töökorraldus (3) Andrus Karnau: tarbetu apteegireform (1) Meie Eesti Martin Ehala: PISA testi arvumaagia (1) Martin Ehala: mis eristab eesti ja vene noorte PISA-tulemusi? (1) Kultuur Roheliste silmadega naine ja sinisilmne soul Muinasjutunäitus Eesti Rahva Muuseumis Me peame rääkima Vene kommertsist Sport Lehis võitis, kuid naiskonda saatis ebaõnn (1) Lillemets üllatas ja tuli Uibo ees Eesti meistriks Anett Kontaveit näitas kodupublikule tipptaset Trikid ja kukkumised publikule «Maailm on šokis, aga tegelikult oli see vaid aja küsimus.» Intervjuu ⟩ 40-aastane BMX-legend: hea kukkumine võib mõjuda samamoodi nagu edukas trikk Tartu Tartu ja Kuressaare kombivad lennuühenduse loomist (1) Tartu uus võimulepe saab täna allkirjad (2) Veerand Tartumaa firmadest tahab riiki tüssata (2) Võrdõigusvolinik võtab meeste ja naiste palgalõhega võitluses appi äpi (8) Meelelahutus Koomiks Sudoku
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Martin Ehala: mis eristab eesti ja vene noorte PISA-tulemusi?

5 min lugemist
  • Vene õppekeelega kooli õpilased on tulemustes aasta võrra eesti õpilastest maas
  • Vene kooli emakeeletunnis valitseb parem kord kui eesti kooli emakeeletunnis
  • Muu emakeelega õpilasi kiusatakse oluliselt enam kui eesti emakeelega õpilasi
Ülesanne tahvlil. FOTO: Ove Maidla

Testi andmetel on eesti koolis õppivate vene noorte tulemused sama head kui vene kooli õpilastel, kuid keskmiselt on vene koolide tulemused siiski oluliselt madalamad kui eesti õppekeelega koolidel, kirjutab Martin Ehala.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale

Eesti ja vene kooli õpilased eristuvad PISA andmestikus hästi testi keele alusel: 4000 täitis eestikeelse testi, 1360 venekeelse testi. Nii eesti kui ka vene koolis on õpilasi, kelle emakeel ei ole kooli õppekeel. Eesti kooli valimis oli selliseid 6,5 protsenti, vene kooli valimis kolm protsenti. Eesti ja vene õppekeelega kooli testitulemuste võrdlus näitab viimase üsna suurt mahajäämust, samuti seda, et nende vene noorte tulemused, kes õpivad eesti koolis, jäävad alla eesti emakeelega õpilaste tulemustele, kuid ei ole halvemad kui vene kooli õpilastel.

Tulemuste tõlgendamisel tuleb meeles pidada, et see, kes jookseb võidu nimel, pingutab alati rohkem kui see, kes osaleb võistlusel vastu tahtmist. Kas eesti ja vene koolide erinevus võib olla tingitud sellest, et vene noored pingutasid vähem, on raske hinnata. Samuti tuleb arvestada muude teguritega. Kuigi mõlemad koolid lähtuvad näiliselt samast õppekavast, on erinevused ainekavades, eriti emakeeleõpetuses, üsna põhimõttelised. Erinevused on ka eesti ja vene koolikultuuril, millest võiks eeldada, et ka testi tulemused ei ole eesti- ja venekeelses koolis samad.

Õppeaasta jagu taga

Kui võrrelda eesti ja vene õppekeelega koole, siis erinevus on lugemises ja loodusainetes üle 40 punkti ja matemaatikas veidi üle 30 punkti. PISA testide koostajate hinnangul võrdub 40-punktine tasemeerinevus umbes ühe õppeaastaga. Asjaolu, et vene õppekeelega kool on nii palju eesti koolist nõrgem, ei tee au meie haridussüsteemile. Soomes näiteks on soome- ja rootsikeelsete koolide PISA-tulemused väga lähedased.

08.02.2020 11.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto