Sisukord
AK
Tänane leht
08.02.2020
Eesti Kaptenil pole häbi inimestele silma vaadata – kõik jäid ellu Lapsevanemad: verine nina on koolis tavaline (2) Majandus President lõi valitsuse pensioniplaani sassi (63) Margus Linnamäe esitab riigile kahjunõude (14) Pangad jahivad potentsiaalseid teisest sambast loobujaid (3) Nordeconi aktsia tegi lahke teate peale rõõmsa hüppe LHV jätkab ilusat kasvu Välismaa Vihmad päästavad Austraaliat põlengutest Vägivaldse mehe eest lastega pagenud naine ajas Läti ja Taani suhted sassi (1) KOHALIK VAADE. Veneetsiat uputab mereveest rohkem inimlaine Arvamus Juhtkiri: pensionipall põrkab (19) Aimar Altosaar: laseme tuulel puhuda (1) «Buudidžaadž»: linnapea Pete (7) Teravahambuline produtsent Jonnipunnide pealik? (10) Sõnumitoojast kujunes ohver (1) Kultuur Digikultuur. Majandus kui kultuur kui majandus... (2) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Uue ajastu skulptor Edith Karlson Sport Intervjuu Anna Levandiga: mina ei näe probleemi, kui laps algklassides koolipingis ei ole (2) Kellele on vaja maadlust, vehklemist või sõudmist, kui meil on olemas Tänak, Klavan ja Kontaveit? (5) Järgmisest aastast kujuneb tõehetk Miks ei saa Simple Sessionit korraldada ilma kokakoolata? Eesti pääses play-off-matšile! Kliima «Soode taastamise asemel räägime Tartu trammist» (4) Merendus Ujuv elamu – veesõiduk või kinnisvara? AK Kuulo Kutsar: koroonaviiruse peale «tõstaks Eesti lihtsalt käpakesed üles ja annaks alla» (10) Kuidas me kardame epideemiaid popkultuuri näitel (1) Kuidas harjuda Eesti leigusega? Taiwani ime (2) EKI keelekool: kas regama, resto ja kombe(kas) on kirjakeele sõnad? Iseseisvumine algab organiseerumisest Banaalsuse­koorest vabastatud argipäev Distsipliin on kirg Andy Gill Juurikas: kassidest ja inimestest Kuidas me kardame epideemiaid popkultuuri näitel Arter Magamistoamüsteeriumid peavad avalikuks saama! Väga stabiilne geenius ja Eesti (10) Krabi kooli juht: Maal ongi inimest lihtsam tappa! (21) Tai kokaga köögis: spagetid ja oliiviõli on täiesti lubatud Kas sinu jõud ja kaal on tasakaalus? Sõiduproov. Auto, mis päästis Opeli hiigetrahvist (2) Elon Muski satelliidid – õnn või hoopis õnnetus? (3) Võimatu missioon – olla töötav naine, ema ja ilus ka veel?! (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taiwani ime

8 min lugemist
Hiina propaganda-plakat „Taiwani kaasmaalased on meie verevennad“ (juuli 1978). FOTO: Wang Zhenren, Iish/Stefan R. Landsberger/Erakogu

Erinevalt laialt levinud väärarusaamast pole Taiwan kunagi olnud põline Hiina ala, kirjutab Tartu Ülikooli orientalistikaõppejõud Märt Läänemets.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Aasta algus tõstis maailma pressi esilehtedele taas korraks Taiwani, kus 11. jaanuaril valiti ühekorraga nii riigi presidenti kui ka parlamenti. Nagu ennustatud, võitis valimised 57,1 protsendiga Taiwani-meelseks peetava Demokraatliku Progressipartei (DPP) kandidaat Tsai Ing-wen oma peamise konkurendi, rohkem Hiina-orientatsiooniga Kuomintangi (KMT) ehk Hiina Rahvusliku Partei kandidaadi Han Kuo-yu ees, kes sai 38,6 protsenti häältest. Ülejäänud 4,3 protsenti häältest läks kolmandale kandidaadile, 2000. aastate algul KMTst eraldunud populistliku Rahva Eest Partei liidrile James Soongile. Tsai Ing-wen võitis valimised juba teist korda. Teda saatis edu ka neli aastat tagasi, mil ta valimised võitnuna Taiwani esimese naispresidendina riigipea kohale asus. Ka Taiwani parlamendis säilitas DPP ülekaalu.

See statistika ei pruugi meile siin Euraasia mandri teises otsas eriti korda minna. Mida ikka on meil tegemist ühe kauge ja lisaks ebamäärase staatusega saareriigi valimistega. Heites hiljutiste valimiste valguses põgusa pilgu Taiwani fenomenile, võib välja jõuda tõdemuseni, et ehk ei olegi see nii kauge ja ebaoluline teema, vaid pigem omamoodi lakmuspaber või proovikivi, mis katsub läbi meie välispoliitilisi ja rahvuslikke väärtushinnanguid.

07.02.2020 10.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto