Sisukord
Kliima
Tänane leht
08.02.2020
Eesti Kaptenil pole häbi inimestele silma vaadata – kõik jäid ellu Lapsevanemad: verine nina on koolis tavaline (2) Majandus President lõi valitsuse pensioniplaani sassi (63) Margus Linnamäe esitab riigile kahjunõude (14) Pangad jahivad potentsiaalseid teisest sambast loobujaid (3) Nordeconi aktsia tegi lahke teate peale rõõmsa hüppe LHV jätkab ilusat kasvu Välismaa Vihmad päästavad Austraaliat põlengutest Vägivaldse mehe eest lastega pagenud naine ajas Läti ja Taani suhted sassi (1) KOHALIK VAADE. Veneetsiat uputab mereveest rohkem inimlaine Arvamus Juhtkiri: pensionipall põrkab (19) Aimar Altosaar: laseme tuulel puhuda (1) «Buudidžaadž»: linnapea Pete (7) Teravahambuline produtsent Jonnipunnide pealik? (10) Sõnumitoojast kujunes ohver (1) Kultuur Digikultuur. Majandus kui kultuur kui majandus... (2) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Uue ajastu skulptor Edith Karlson Sport Intervjuu Anna Levandiga: mina ei näe probleemi, kui laps algklassides koolipingis ei ole (2) Kellele on vaja maadlust, vehklemist või sõudmist, kui meil on olemas Tänak, Klavan ja Kontaveit? (5) Järgmisest aastast kujuneb tõehetk Miks ei saa Simple Sessionit korraldada ilma kokakoolata? Eesti pääses play-off-matšile! Kliima «Soode taastamise asemel räägime Tartu trammist» (4) Merendus Ujuv elamu – veesõiduk või kinnisvara? AK Kuulo Kutsar: koroonaviiruse peale «tõstaks Eesti lihtsalt käpakesed üles ja annaks alla» (10) Kuidas me kardame epideemiaid popkultuuri näitel (1) Kuidas harjuda Eesti leigusega? Taiwani ime (2) EKI keelekool: kas regama, resto ja kombe(kas) on kirjakeele sõnad? Iseseisvumine algab organiseerumisest Banaalsuse­koorest vabastatud argipäev Distsipliin on kirg Andy Gill Juurikas: kassidest ja inimestest Kuidas me kardame epideemiaid popkultuuri näitel Arter Magamistoamüsteeriumid peavad avalikuks saama! Väga stabiilne geenius ja Eesti (10) Krabi kooli juht: Maal ongi inimest lihtsam tappa! (21) Tai kokaga köögis: spagetid ja oliiviõli on täiesti lubatud Kas sinu jõud ja kaal on tasakaalus? Sõiduproov. Auto, mis päästis Opeli hiigetrahvist (2) Elon Muski satelliidid – õnn või hoopis õnnetus? (3) Võimatu missioon – olla töötav naine, ema ja ilus ka veel?! (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

«Soode taastamise asemel räägime Tartu trammist»

6 min lugemist
Lavassaare turbaraba FOTO: Mailiis Ollino

Kuigi kliimamuutuste vastu võitlemises kipub tähelepanu koonduma autodele ja energiatööstusele, viimasel ajal aina enam ka lihatööstuse heidetele, tuleb suur osa maailma kasvuhoonegaasi heidetest maakasutuse muutustest ning selles on võtmetähtsusega maailma märgalad.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Soode kui tähtsate süsiniku sidujate eest hoolitsemine tituleeriti Madridi kliimakonverentsil prioriteetseks looduspõhiseks lahenduseks kliimamuutuste ohjeldamisel. Esmaspäeval Tartus peetud märgaladeteemalisel konverentsil nimetas Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Silvia Lotman neid aga koguni superkooslusteks.

Maailmas moodustavad turbaalad (või turbamaad) vaid ligi kaks-kolm protsenti maismaa pindalast, kuid sisaldavad ligikaudu kolmandiku kogu mullastiku süsinikuvarust. Euroopas sisaldavad sood ligi viis korda rohkem süsinikku kui metsad. Sootaimestik seob õhust süsihappegaasi ja talletab turbas igal aastal ligikaudu 700 kilogrammi süsinikku hektari kohta ning hoiab seda seal tuhandeid aastaid. Turvas teatavasti ei lagune, vaid kasvab pidevalt paksemaks – igal aastal ühe millimeetri jagu. Arvestades, et Eestis on soid kokku ligi 3250 ruutkilomeetrit, on igipaisuv turvas arvestatav süsiniku siduja.

07.02.2020 10.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto