N, 30.11.2023

Vasakpoolsed tegid Iirimaa valimistel suure hüppe

Bretty Sarapuu
, toimetaja
Facebook
Comments
Laupäevaste valimistel järel on enim põhjust rõõmustada vasakpoolse erakonna Sinn Féin juhil Mary Lou McDonaldil, sest tema partei kogus sel korral pea poole rohkem hääli kui eelmistel valimistel. 
Laupäevaste valimistel järel on enim põhjust rõõmustada vasakpoolse erakonna Sinn Féin juhil Mary Lou McDonaldil, sest tema partei kogus sel korral pea poole rohkem hääli kui eelmistel valimistel. Foto: Niall Carson/pa/scanpix

Iirimaa üldvalimistel tegi ajaloolise läbimurde vasakpoolne ja rahvuslik erakond Sinn Féin, mis pooldab Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi ühendamist. Ent kuna kahe teise peamise parteiga saadi pea ühesugune häältesaak, ennustatakse riigis keerulisi koalitsiooniläbirääkimisi.

Aastakümneid võimumonopoli hoidnud paremtsentristlikele parteidele Fine Gaelile ja Fianna Fáilile on tekkinud äge konkurent Sinn Féini näol, mille poliitika keskmes on Iirimaa ühendamine. Erakond on öelnud, et valitsusse saades nõuaksid nad otsekohe referendumit Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi ühinemise küsimuses.

Varem mitte kuigi populaarne erakond on suutnud oma kuvandit muuta ning suurendada populaarsust eelkõige noorte iirlaste ja linnaelanike seas, kes on tüdinud eelmiste valitsuste kasinuspoliitikast. Eelkõige pahandavad neid tervishoiutöötajate puudus, pikad arstijärjekorrad ja raskused elamispinna hankimisel, kirjutas New York Times.

«Inimesed arvavad, et valitsus on teadlikult otsustanud eelistada üürileandjaid elamispinna ostjate ja õiglaste üürihindade ees,» ütles lehele Dublini Linnaülikooli meedia- ja politoloogiaprofessor Jane Suiter ning lisas, et paljud noored tunnevad, et on jäetud üürileandjate meelevalda, sest tavaline inimene ei jõua elamispinda osta.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles