Sisukord
Majandus
Tänane leht
11.02.2020
Eesti «Pimedad emad» keelduvad märkamast lapse seksuaalset väärkohtlemist (9) Politsei tühistab sünnitaja juurde kiirustanud isa trahvi (2) Lasnamäe taha kerkib uus asum (3) Väikemetsaomanikud löövad käega (43) Majandus Hiigelinvesteering: Vene ammoniaagivedu tõstab Eesti transiiti uuesti jalule (9) ANALÜÜS: Lähiaastatel võib nafta hind teha sööstu üles (3) Bionõue ajas diislikütust varuma (1) Välismaa Süüriat ähvardab sõja ulatuslikem humanitaarkatastroof (3) Karnevalihooaeg toob Veneetsia talve värvikirevust Võitlus Merkeli ametikoha nimel saab sisse uue hoo Hahn: Rail Baltic vajab korralikku juhtimisstruktuuri (9) Arvamus Martin Ehala: nädalavahetuse mittesündmus Juhtkiri: palun märka Marina Kaljurand: segaste seisukohtade aeg (13) Mari-Liis Mänd: vaimse häirega vanema laps vajab tuge (1) David Vseviov: kuidas defineerida võrdsust (48) Erik Aru: hinnatõus sõnade jõul Meie Eesti Reinsalu: koostööst võidavad kõik riigid (2) Erkki Koort: eesistumiseni läbi argipäeva Kultuur Prantsuse kinematograafia grand old lady Agnès Varda varjus ja valguses Armastus ei sobi krimiromaani? Oscarid: Bong Joon-ho ideeline ja loominguline meistriteos Sport Jenissei võttis külla sõitnud Kalev/Cramolt relvad Reportaaž Simple Sessionilt ⟩ Kuidas ma ühe hetkega noortest aru sain? Tervis Ema: arstid ütlesid, et Jete jääb lamavaks lapseks, kuid ma ei saanud sellega leppida Tartu Damnatio memoriae* Heljo Pikhof: töörahu tuli meie õuele Tartu külje all võib nüüd iseteeninduses iga kell haagise osta Ühinemisleping piirab koolivõrgu korrastamist Õnne otsivate noorukite frustreerivad paaritumismängud Tšellisti tähelend tuli lugejate ette Meelelahutus Koomiks Sudoku

ANALÜÜS: Lähiaastatel võib nafta hind teha sööstu üles

2 min lugemist
Bakkeni kildanafta leiukoha tipp tuleb paari aasta jooksul. FOTO: ANDREW CULLEN/REUTERS

Suurem osa odavalt kättesaadavast naftast on ära kulutatud ning naftatööstus sõltub üha enam sellistest reservidest, millest musta kulla ammutamine on kulukas. Ehkki praegu on nafta pakkumine väga suur, võib olukord mõne aasta pärast muutuda ja hind märgatavalt tõusta.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ent kui nafta läheb väga kalliks, hakkab maailmamajandus närtsima. «Globaalmajandus ei saa olla jätkusuutlik, kui nafta hind on üle 100 dollari barrelist ja selle mõju reaalmajanduse kasvule kestab veel väga pikka aega,» hoiatab Simon Michaux Soome geoloogiateenistuse värskes raportis. «Ka vastupidi, tootjad ei saa olla jätkusuutlikud ega kasumlikud, kui nafta hind on alla 45 dollari barrelist.»

Eriti kehtib see kildanafta kohta. Wall Streeti investeerimispangad on võtnud kildanaftaettevõtete suhtes väga kriitilise hoiaku, sest see tööstusharu pole mitte kunagi suutnud positiivset rahavoogu genereerida. Pangad ja teised investorid distantseeruvad kahjumlikest kildanaftatootjatest ja pankrottide arv on hakanud kasvama. On selge, et vähemalt osa globaalsest naftatööstusest vajab jätkusuutlikuks kasvuks kõrgeimaid hindu. Kildanafta tootmise kasv viimasel kümnendil oli võimalik tänu odavale laenurahale ning Põhja-Dakota ja Texase osariigi ülekapitaliseeritud tööstusharule.

10.02.2020 12.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto