K, 7.12.2022

Bionõue ajas diislikütust varuma

Lennart Ruuda
, reporter
Bionõue ajas diislikütust varuma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Diislimaksu laekumine suurenes peaaegu kolm korda.
Diislimaksu laekumine suurenes peaaegu kolm korda. Foto: Urmas Luik

Kütusemüüjad varusid läinud aasta detsembris vaat et rekordilises koguses diislikütust, et pääseda aina karmistuvast biokütuse lisamise nõudest.

Kütuseaktsiisi tuli riigikaukasse ainuüksi detsembris 110 miljonit ehk üle kahe korra rohkem kui tunamullu, kusjuures diislimaksu laekumine suurenes peaaegu kolm korda. Massiivse varumise taga oli eelkõige see, et alanud aasta 1. jaanuaril karmistus tublisti biokütuste lisamise nõue: igas liitris bensiinis ja diislis peab olema vähemalt 10 protsenti biolisandit. See tähendab, et tanklad saavad tänu varudele mõnda aega veel väiksema biodiisli- ja etanoolisisaldusega kütust müüa, mis on odavam nii tanklale kui ka tarbijale.

Rahandusministeerium prognoosib, et suur diisli kokkuostmine vähendab kütuseaktsiisi laekumist järgmise viie kuu jooksul. Ministeeriumi analüütikud arvutasid välja, et kui varumised valemist välja arvata, kasvas diisli deklareerimine ainult 3,2 protsenti enam kui 2018. aastal. Bensiiniaktsiisi laekumine aga hoopistükkis vähenes. Lennart Ruuda

Märksõnad
Tagasi üles