Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.02.2020
Eesti «Pimedad emad» keelduvad märkamast lapse seksuaalset väärkohtlemist (9) Politsei tühistab sünnitaja juurde kiirustanud isa trahvi (2) Lasnamäe taha kerkib uus asum (3) Väikemetsaomanikud löövad käega (43) Majandus Hiigelinvesteering: Vene ammoniaagivedu tõstab Eesti transiiti uuesti jalule (9) ANALÜÜS: Lähiaastatel võib nafta hind teha sööstu üles (3) Bionõue ajas diislikütust varuma (1) Välismaa Süüriat ähvardab sõja ulatuslikem humanitaarkatastroof (3) Karnevalihooaeg toob Veneetsia talve värvikirevust Võitlus Merkeli ametikoha nimel saab sisse uue hoo Hahn: Rail Baltic vajab korralikku juhtimisstruktuuri (9) Arvamus Martin Ehala: nädalavahetuse mittesündmus Juhtkiri: palun märka Marina Kaljurand: segaste seisukohtade aeg (13) Mari-Liis Mänd: vaimse häirega vanema laps vajab tuge (1) David Vseviov: kuidas defineerida võrdsust (48) Erik Aru: hinnatõus sõnade jõul Meie Eesti Reinsalu: koostööst võidavad kõik riigid (2) Erkki Koort: eesistumiseni läbi argipäeva Kultuur Prantsuse kinematograafia grand old lady Agnès Varda varjus ja valguses Armastus ei sobi krimiromaani? Oscarid: Bong Joon-ho ideeline ja loominguline meistriteos Sport Jenissei võttis külla sõitnud Kalev/Cramolt relvad Reportaaž Simple Sessionilt ⟩ Kuidas ma ühe hetkega noortest aru sain? Tervis Ema: arstid ütlesid, et Jete jääb lamavaks lapseks, kuid ma ei saanud sellega leppida Tartu Damnatio memoriae* Heljo Pikhof: töörahu tuli meie õuele Tartu külje all võib nüüd iseteeninduses iga kell haagise osta Ühinemisleping piirab koolivõrgu korrastamist Õnne otsivate noorukite frustreerivad paaritumismängud Tšellisti tähelend tuli lugejate ette Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Ehala: nädalavahetuse mittesündmus

2 min lugemist
Martin Ehala FOTO: Konstantin Sednev

Rahulik ja sündmustevaene nädalavahetus on parim aeg mittesündmuse tekitamiseks.

Mittesündmuse keskmes on lugupeetud inimest ründav arvamusavaldus sotsiaalmeedias, mis on piisavalt ärritav, et ausad inimesed peavad vajalikuks solvatu kaitseks omakorda sõna võtta. Lisaks peab sel arvamusel olema poliitiline mõõde – kas hinnang olukorrale või üleskutse midagi muuta. Muidugi peab ütleja olema piisavalt tuntud, et ajakirjanikud tema säutse jälgiks. Retsepti viimane koostisosa on uudistevaene nädalavahetus, ning hops! – mittesündmusest kujuneb õhtuse «Aktuaalse kaamera» peauudis.

Täpselt nii hästi läks Jaak Madisonil eelmisel nädalavahetusel. Ta tõukus suhteliselt vähetähtsast seigast, et Trump kutsus kriitilisuse tõttu tagasi ühe suursaadiku, ning esitas sellest lähtudes üleskutse, et Eesti peaks valitsuse suhtes kriitiliste suursaadikutega sama tegema, viidates nimeliselt ühele suursaadikuist, kes olla olnud ükskord valitsuse suhtes kriitiline, kohtudes rühma riigikogu saadikutega. Ja paiskas oma arvamuse sotsiaalmeediasse.

Kui keegi süüdistab kedagi nimeliselt, siis tuleks kõigepealt kontrollida väite tõeväärtust ja kaalukust.

Mingil hetkel ajakirjanikud avastasid selle ja upitasid üle uudisekünnise. Kui keegi süüdistab kedagi nimeliselt, siis tuleks kõigepealt kontrollida väite tõeväärtust ja kaalukust. Mingit sellist taustakontrolli, tundub, ei tehtud, vähemalt üheski uudises juhtumist lähemalt ei räägitud. Pigem esitleti Madisoni väidet kui eeldatavasti alusetut rünnakut ühele konkreetsele suursaadikule, mille kummutamiseks küsiti omakorda arvamust Urmas Reinsalult ja Marko Mihkelsonilt. Vaevalt et kumbki oleks oma algatusel pöördunud ajakirjanike poole, nähes sotsiaalmeedias Madisoni arvamust. Aga kuivõrd sellest oli juba tehtud uudis, ei olnud neil muud võimalust kui kommenteerida. Ja nende osalusega oli mittesündmuse «uudisväärtus» juba piisav «Aktuaalse kaamera» jaoks.

Loo lühike kokkuvõte on, et meedia lasi poliitikul endaga kõige labasemal viisil manipuleerida. Kui jätkuks meelekindlust järgida põhimõtet, et mis on öeldud sotsiaalmeedias, see jäägu sotsiaalmeediasse, oleks avalik aruteluruum puhtam pseudoteemadest. Trump on oma säutsudega teinud selle muidugi võimatuks, aga iga poliitik pole ka Trump ja ajakirjanikud peaks suutma sellel vahet teha.

Seotud lood
10.02.2020 12.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto