Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (3) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (12) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (52) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Ehala: nädalavahetuse mittesündmus

2 min lugemist
Martin Ehala FOTO: Konstantin Sednev

Rahulik ja sündmustevaene nädalavahetus on parim aeg mittesündmuse tekitamiseks.

Mittesündmuse keskmes on lugupeetud inimest ründav arvamusavaldus sotsiaalmeedias, mis on piisavalt ärritav, et ausad inimesed peavad vajalikuks solvatu kaitseks omakorda sõna võtta. Lisaks peab sel arvamusel olema poliitiline mõõde – kas hinnang olukorrale või üleskutse midagi muuta. Muidugi peab ütleja olema piisavalt tuntud, et ajakirjanikud tema säutse jälgiks. Retsepti viimane koostisosa on uudistevaene nädalavahetus, ning hops! – mittesündmusest kujuneb õhtuse «Aktuaalse kaamera» peauudis.

Täpselt nii hästi läks Jaak Madisonil eelmisel nädalavahetusel. Ta tõukus suhteliselt vähetähtsast seigast, et Trump kutsus kriitilisuse tõttu tagasi ühe suursaadiku, ning esitas sellest lähtudes üleskutse, et Eesti peaks valitsuse suhtes kriitiliste suursaadikutega sama tegema, viidates nimeliselt ühele suursaadikuist, kes olla olnud ükskord valitsuse suhtes kriitiline, kohtudes rühma riigikogu saadikutega. Ja paiskas oma arvamuse sotsiaalmeediasse.

Kui keegi süüdistab kedagi nimeliselt, siis tuleks kõigepealt kontrollida väite tõeväärtust ja kaalukust.

Mingil hetkel ajakirjanikud avastasid selle ja upitasid üle uudisekünnise. Kui keegi süüdistab kedagi nimeliselt, siis tuleks kõigepealt kontrollida väite tõeväärtust ja kaalukust. Mingit sellist taustakontrolli, tundub, ei tehtud, vähemalt üheski uudises juhtumist lähemalt ei räägitud. Pigem esitleti Madisoni väidet kui eeldatavasti alusetut rünnakut ühele konkreetsele suursaadikule, mille kummutamiseks küsiti omakorda arvamust Urmas Reinsalult ja Marko Mihkelsonilt. Vaevalt et kumbki oleks oma algatusel pöördunud ajakirjanike poole, nähes sotsiaalmeedias Madisoni arvamust. Aga kuivõrd sellest oli juba tehtud uudis, ei olnud neil muud võimalust kui kommenteerida. Ja nende osalusega oli mittesündmuse «uudisväärtus» juba piisav «Aktuaalse kaamera» jaoks.

Loo lühike kokkuvõte on, et meedia lasi poliitikul endaga kõige labasemal viisil manipuleerida. Kui jätkuks meelekindlust järgida põhimõtet, et mis on öeldud sotsiaalmeedias, see jäägu sotsiaalmeediasse, oleks avalik aruteluruum puhtam pseudoteemadest. Trump on oma säutsudega teinud selle muidugi võimatuks, aga iga poliitik pole ka Trump ja ajakirjanikud peaks suutma sellel vahet teha.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto