Veel üks pikalt kestnud väärarusaam liigitab lapsepilastajad mingiteks normaalse seksuaaleluta veidrikest kommionudeks, aga tegelikult võivad koletised peituda ka näiteks riigiametniku või koolidirektori nahas. Samuti on vale ettekujutus sellest kuriteost kui millestki, mille toimepanemiseks kasutatakse enamasti füüsilist vägivalda või muud sunniviisilist. Pigem saavutab kurjategija oma eesmärgid meelitamise ja manipulatsiooniga, millest lapseealisel puudub võime aru saada.
Võtmesõna on märkamine. Kipume eeldama, et lapse mure lahendamine saab alguse kodust, paraku ei ole see tihtipeale nii. Tänases Postimehes tõuseb teemat käsitlevas loos esile üks südantlõhestav mõiste: pimedad emad. Need on inimesed, kelle lapse suhtes pannakse toime ränk kuritegu nende enda kodus, ent kes ei tõtta oma kõige lähedasema inimese kaitsele. Esimese reaktsioonina kutsub selline käitumine esile põlgust, aga tihtipeale on ohvrid ka nemad, olles kurjategijaga sõltuvussuhtes.
Märkamine peab seetõttu toimuma ka väljaspool kodu ning siin on eesliinil kõik inimesed, kes on laste suhtes pedagoogilises rollis, alustades õpetajatest ning lõpetades treenerite ja ringijuhtidega. Peaasi on, et need inimesed kahtluse korral ei arvaks: pole minu asi. Siingi näeme praeguse süsteemi kitsaskohti, sest nende ametite pidajad on üldiselt nii alamakstud kui ka ülekoormatud.
Märkamine peab toimuma ka väljaspool kodu ning siin on eesliinil kõik inimesed, kes on laste suhtes pedagoogilises rollis, alustades õpetajatest ning lõpetades treenerite ja ringijuhtidega.