T, 28.11.2023

Madis Toomsalu: kliimasiht on ühine

Facebook
Comments 2
LHV Grupi juht Madis Toomsalu
LHV Grupi juht Madis Toomsalu Foto: Erik Tikan

Kliimaeesmärk on ühine nii riigile, ettevõtjale kui ka pankurile ning kliimaneutraalsuse saavutamiseks tuleb siduda ühte kõigi kolme motivatsioon teemaga tegeleda, kirjutab LHV Grupi juhataja Madis Toomsalu.

Kohati võib kliimateemalistes aruteludes jääda mulje, et ühel pool lauda istuvad kliimahüsteerikud ning teisel pool kliimaeesmärkide saavutamist raha raiskamiseks pidavad kapitalistid. Tõenäolisem on, et sarnaselt muude seniste pöördeliste kursimuutustega, on äärmused pigem võimendatud. Nende vahele mahub erinevaid optimaalseid lahendusi, nagu mahub sinna ka teema keerukusest tulenevalt äraootaval seisukohal, kuid siiski eesmärke toetav enamus.

Eesti poolt sihiks võetud kliimaneutraalsuse puhul polegi ideoloogia oluline. Kui tulemuseks on tõhusam energia- ja ressursikasutus, pikem toodete eluiga, väiksem jäätmete hulk ning puhtam keskkond, on need eesmärkidena väärtuslikud ka ilma aruteludeta, kas ja kui palju inimene kliimat mõjutab. Sarnaselt ei tähenda kliimaneutraalsuse nimel tehtavad investeeringud majanduse konkurentsivõime kahanemist, vaid pigem vastupidi – pikemas plaanis väheneb konkurentsivõime teema ignoreerimisel. Muu maailm ei maga.

Facebook
Comments 2
Tagasi üles