Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.02.2020
Eesti Solman plaanib miljonilist pingemaandust (3) Ida-Viru eesti koolid on jäetud vene lastega abita (8) Turvakodu sulgemine sunnib lapsed saja kilomeetri taha Elektriautode kiirlaadijate võrk laieneb Ringmajandus käivitub visalt Kohtingukelm palub ohvritelt vabandust (1) Majandus Taastuvenergia trumpas esmakordselt Narva elektrijaamad üle (2) Sõnajalad said karmi korralduse (2) Põlevkivitööstur ähvardab valitsust kahjunõudega (5) Eesti asub looma uut inimeste tuvastamise vahendit (6) Välismaa Hiina püüab valida rahva ja majanduse tervise vahel Brexiti tagajärg võib olla Iirimaa ühendamine (5) Arvamus Juhtkiri: lahtise nokaga digikäopoeg Margus Haav: metsarahvas Kalamaja kaitseks Madis Toomsalu: kliimasiht on ühine (2) Ahto Lobjakas: «ise tegi» – Eesti välispoliitiline doktriin (46) Raimond Kaljulaid: välisminister peab tagama välispoliitika ühtsuse (5) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti meelitab, aga ei seo Jaak Valge: häid päid välismaalt peab hoidma, teisi mitte (4) Jaanus Villiko: eestikeelsed õppekavad on Narvas populaarsed Kultuur Intervjuu Kultuuriveduriga ⟩ «Ilmamaa on maailma suurim Vanemuise tänaval asuv kirjastus» ARVUSTUS ⟩ Sadomasoteraapia Soome moodi Sport Ott Tänak: peame keskenduma rohkem kui kunagi varem Rahvusvaheline Laskesuusatamise Liit andis Otepääle ajapikendust Mäkäräineni abimees Marek Sander: vormi sättimine ainult tiitlivõistlusteks on väga eestlaslik Tallinn Ringmajandus käivitub visalt Tartu Suusamaratonil läheb sel aastal korstnasse üle saja tuhande euro Mihkel Lees: linnakeskkond peab toetama inimeste tervist Erkki Bahovski: hääbuv kogukonnaelu Lumeta talv tõi taas päevakorrale naastrehvide keelustamise (7) Põltsamaa vald tahab riigi abiga lossitorni korda teha VIDEO ⟩ Trad.Attack! esitles suurkontserdi eel salasinglit Loomaarst näeb oma patsientide pealt, kui hea on inimese tervis Kunstinäitus reostab hinge (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Haav: metsarahvas Kalamaja kaitseks

2 min lugemist
Margus Haav FOTO: Marko Saarm/Sakala

Kui nüüd ühele emotsionaalsele probleemile pisut lihtsustatult läheneda, siis võiksid metsaomanikud ja metsast elatist teenivad inimesed moodustada sõltumatu mittetulundusühingu Kalamaja Kaitseks.

Ühing teeks Kalamajas elavatele või seal kinnisvara omavatele kasuahnetele ja rahvuslikule pärandile laias kaares sülitavatele kodanikele puust ja punaseks selgeks, et tegemist on miljööväärtusliku ning kultuurilooliselt üliolulise rahvusliku pärandiga, mida viimastel aastatel on täiesti vastutustundetult ekspluateeritud. Ajalooliselt välja kujunenud maalilised tühermaad, mis veel hiljuti pakkusid linnakärast väsinud vaimule ja roidunud kehale kosutavat võimalust pikali heita, on täis pikitud koledaid uusehitisi. Ei kuule seal enam tillukeste rohutirtsulapsukeste südantsoojendavat saagimist.

Tänavad, mida mööda kunagi sammusid väärikalt suurvaimud Sergei Dovlatov ja Mati Unt, on nüüd täis roosat värvi sportautosid ning kuldseid linnamaastureid. Ja hoidku selle eest, kui mõni põlisasukas müüb oma katusealuse korteri Indiast tulnud IT-mehele eluruumiks, kuna tal pole selle pinnaga lihtsalt aastate jooksul emotsionaalset sidet tekkinud.

Ei ole saatanast ei uute majade ehitamine ega tegelikult ka raieküpsesse ikka jõudnud metsa mahavõtmine.

Reaalsuses kipub pilt olema selline, et ülemäära kõva kisa tehakse nii ühes kui ka teises ääres, kuid nagu ikka, on tõde kusagil vahepeal. Ei ole saatanast ei uute majade ehitamine ega tegelikult ka raieküpsesse ikka jõudnud metsa mahavõtmine.

Statistikat annab vajadusel painutada nagu pajuvitsa. Võib-olla raiutakse meil tõesti metsa liiga palju? Loomulikult sõltub palju metsa omanikust. On ju vägagi mõistlikke metsaomanikke. Nad on sagedasti sellised tüübid, kelle jaoks mets ei ole pelgalt kohisev rahakott. Nad väärtustavad elurikkust ja hoolitsevad metsa eest. Sageli võtavad nad metsa minnes kaasa lapsed ja fotoaparaadi, mitte sae või harvesteri. On ehk pisut ülekohtune panna neid samale pulgale kasumiahnete pättide ja kaabakatega, kes valimatult Eestimaa metsi laastavad. Looduse kaitsmine tähendab midagi enamat kui millegi tegemata jätmist või valjusti protestimist. Kõiki ja kõike ei maksa ühe puuga mõõta ning ka metsa taga tuleb alati näha inimest.

Autor on Sakala ajakirjanik.

Seotud lood
11.02.2020 13.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto