Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (3) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (12) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (56) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Haav: metsarahvas Kalamaja kaitseks

2 min lugemist
Margus Haav FOTO: Marko Saarm/Sakala

Kui nüüd ühele emotsionaalsele probleemile pisut lihtsustatult läheneda, siis võiksid metsaomanikud ja metsast elatist teenivad inimesed moodustada sõltumatu mittetulundusühingu Kalamaja Kaitseks.

Ühing teeks Kalamajas elavatele või seal kinnisvara omavatele kasuahnetele ja rahvuslikule pärandile laias kaares sülitavatele kodanikele puust ja punaseks selgeks, et tegemist on miljööväärtusliku ning kultuurilooliselt üliolulise rahvusliku pärandiga, mida viimastel aastatel on täiesti vastutustundetult ekspluateeritud. Ajalooliselt välja kujunenud maalilised tühermaad, mis veel hiljuti pakkusid linnakärast väsinud vaimule ja roidunud kehale kosutavat võimalust pikali heita, on täis pikitud koledaid uusehitisi. Ei kuule seal enam tillukeste rohutirtsulapsukeste südantsoojendavat saagimist.

Tänavad, mida mööda kunagi sammusid väärikalt suurvaimud Sergei Dovlatov ja Mati Unt, on nüüd täis roosat värvi sportautosid ning kuldseid linnamaastureid. Ja hoidku selle eest, kui mõni põlisasukas müüb oma katusealuse korteri Indiast tulnud IT-mehele eluruumiks, kuna tal pole selle pinnaga lihtsalt aastate jooksul emotsionaalset sidet tekkinud.

Ei ole saatanast ei uute majade ehitamine ega tegelikult ka raieküpsesse ikka jõudnud metsa mahavõtmine.

Reaalsuses kipub pilt olema selline, et ülemäära kõva kisa tehakse nii ühes kui ka teises ääres, kuid nagu ikka, on tõde kusagil vahepeal. Ei ole saatanast ei uute majade ehitamine ega tegelikult ka raieküpsesse ikka jõudnud metsa mahavõtmine.

Statistikat annab vajadusel painutada nagu pajuvitsa. Võib-olla raiutakse meil tõesti metsa liiga palju? Loomulikult sõltub palju metsa omanikust. On ju vägagi mõistlikke metsaomanikke. Nad on sagedasti sellised tüübid, kelle jaoks mets ei ole pelgalt kohisev rahakott. Nad väärtustavad elurikkust ja hoolitsevad metsa eest. Sageli võtavad nad metsa minnes kaasa lapsed ja fotoaparaadi, mitte sae või harvesteri. On ehk pisut ülekohtune panna neid samale pulgale kasumiahnete pättide ja kaabakatega, kes valimatult Eestimaa metsi laastavad. Looduse kaitsmine tähendab midagi enamat kui millegi tegemata jätmist või valjusti protestimist. Kõiki ja kõike ei maksa ühe puuga mõõta ning ka metsa taga tuleb alati näha inimest.

Autor on Sakala ajakirjanik.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto