Sisukord
Välismaa
Tänane leht
12.02.2020
Eesti Solman plaanib miljonilist pingemaandust (3) Ida-Viru eesti koolid on jäetud vene lastega abita (8) Turvakodu sulgemine sunnib lapsed saja kilomeetri taha Elektriautode kiirlaadijate võrk laieneb Ringmajandus käivitub visalt Kohtingukelm palub ohvritelt vabandust (1) Majandus Taastuvenergia trumpas esmakordselt Narva elektrijaamad üle (2) Sõnajalad said karmi korralduse (2) Põlevkivitööstur ähvardab valitsust kahjunõudega (5) Eesti asub looma uut inimeste tuvastamise vahendit (6) Välismaa Hiina püüab valida rahva ja majanduse tervise vahel Brexiti tagajärg võib olla Iirimaa ühendamine (5) Arvamus Juhtkiri: lahtise nokaga digikäopoeg Margus Haav: metsarahvas Kalamaja kaitseks Madis Toomsalu: kliimasiht on ühine (2) Ahto Lobjakas: «ise tegi» – Eesti välispoliitiline doktriin (46) Raimond Kaljulaid: välisminister peab tagama välispoliitika ühtsuse (5) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti meelitab, aga ei seo Jaak Valge: häid päid välismaalt peab hoidma, teisi mitte (4) Jaanus Villiko: eestikeelsed õppekavad on Narvas populaarsed Kultuur Intervjuu Kultuuriveduriga ⟩ «Ilmamaa on maailma suurim Vanemuise tänaval asuv kirjastus» ARVUSTUS ⟩ Sadomasoteraapia Soome moodi Sport Ott Tänak: peame keskenduma rohkem kui kunagi varem Rahvusvaheline Laskesuusatamise Liit andis Otepääle ajapikendust Mäkäräineni abimees Marek Sander: vormi sättimine ainult tiitlivõistlusteks on väga eestlaslik Tallinn Ringmajandus käivitub visalt Tartu Suusamaratonil läheb sel aastal korstnasse üle saja tuhande euro Mihkel Lees: linnakeskkond peab toetama inimeste tervist Erkki Bahovski: hääbuv kogukonnaelu Lumeta talv tõi taas päevakorrale naastrehvide keelustamise (7) Põltsamaa vald tahab riigi abiga lossitorni korda teha VIDEO ⟩ Trad.Attack! esitles suurkontserdi eel salasinglit Loomaarst näeb oma patsientide pealt, kui hea on inimese tervis Kunstinäitus reostab hinge (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Brexiti tagajärg võib olla Iirimaa ühendamine

7 min lugemist
  • Ühendkuningriik ei mõistnud algselt seda, mida Brexit Põhja-Iirimaale tähendab.
  • Brexit käivitas debati ühtse Iirimaa üle.
  • Unionistid kardavad, et Brexit tõukab Põhja-Iirimaa Ühendkuningriigist eemale.
Belfasti Queensi ülikooli professor David Phinnemore ei usu, et edasised arengud võiksid ohustada rahu Põhja-Iirimaal.  FOTO: Madis Veltman

Pärast Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust on ühele poole saadud esimese Brexiti-peatükiga. Keerulisem osa ootab aga veel ees ja paika tuleb panna tulevikusuhted, millest sõltub ka see, mis saab edasi Põhja-Iirimaast. Belfasti Queensi ülikooli politoloogi David Phinnemore’i sõnul on just Brexit loonud tõsisema arutelu teemal, kas Põhja-Iirimaa tuleks Ühendkuningriigi asemel liita hoopis Iiri Vabariigiga.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Brexiti esimene poolaeg on läbi. Mida see Põhja-Iirimaale tähendab?

Pärast üleminekuperioodi lõppu on Põhja-Iirimaal ülejäänud Euroopa Liiduga võrreldes teistsugused suhted. See, kui erinevaks need suhted kujunevad, sõltub Ühendkuningriigi ja ELi läbirääkimistest.

Vähemalt praegu on Põhja-Iirimaa olukorras, mis lubab kaupade vaba liikumist üle piiri ja ELi turule. Et see juhtuks, peab Põhja-Iirimaa joonduma ELi reeglite järgi, et kindlustada regulatsioonide rakendamine, mis lubab kaupade vaba liikumist.

Põhimõtteliselt saab Põhja-Iirimaast koht Ühendkuningriigi ja ELi vahel. Endiselt ollakse osa Ühendkuningriigist, põhiseaduslik positsioon ei ole muutunud, aga samas ollakse ELile ülejäänud Ühendkuningriigiga võrreldes märksa lähemal.

Selle tagajärgi ei näe me enne 2021. aastat, aga poliitiliselt tõstatab see juba praegu küsimusi Põhja-Iirimaa tuleviku kohta. Brexit on toonud ka küsimuse, kas Iirimaa peaks ühinema. Praegu on aeg, mis võib kaasa tuua märkimisväärse poliitilise muutuse, aga midagi ei saa veel kindlalt öelda.

11.02.2020 13.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto