Sisukord
Meie Eesti
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (3) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (12) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (52) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Jaak Valge: häid päid välismaalt peab hoidma, teisi mitte

6 min lugemist
Jaak Valge FOTO: Margus Ansu

Liiga palju välistudengeid saab Eestis osaliselt maksumaksja arvel ingliskeelse tasuta hariduse ja lahkub seejärel Eestist, kirjutab riigikogu liige Jaak Valge (EKRE) ning arutleb, kuidas saaks kavandatav seadusemuudatus Eestis töötamisest huvitatud välismaa noori hoida siin ja mittehuvitatuid eemal.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Välismaalaste seaduse kavandatav muudatus piirab välistudengite töötamist õpingute ajal, et nad saaksid keskenduda õppimisele ja võimalus, et nad pärast õpinguid Eesti ühiskonda panustavad, oleks suurem. Samuti soovitakse piirata pereliikmete Eestisse kutsumist õpingute ajaks. Eesmärk on takistada õppimise nime all Eestisse töötama tulekut ning lihtsat pere siiatoomist. Seadusemuudatused valmistas ette siseministeerium. Missugustel tingimustel välistudengid Eestis õpivad, kes nad on, mis kasu saavad välisüliõpilastest kõrgkoolid ning meie ühiskond tervikuna?

Praegusel, 2019/2020. õppeaastal alustas Eestis õppetööd 5528 välisüliõpilast, seega ligikaudu sama palju, kui oli iseseisvuse taastamise algul immatrikuleeritud üliõpilasi Tartu Ülikoolis.

Välisüliõpilaste arv on 2012. aastast peaaegu neljakordistunud, moodustades rohkem kui 12 protsenti kõigist tudengitest. See ületab juba praegu kõrgharidusprogrammi 2018–2021 seatud eesmärgi (10 protsenti). Kõige rohkem on välistudengeid Soomest (1300), aga ligi 60 protsenti välisüliõpilastest on pärit väljastpoolt Euroopa Liitu, nn kolmandatest riikidest.

Kõrgharidusseaduse kohaselt võib olla kõrghariduse esimese ja teise astme õppekavadel vaid üks õppekeel. Bakalaureuse- ja magistriõppe välistudengitest õppis inglise keeles 94 protsenti, vene keeles 2,5 ja eesti keeles 3,5 protsenti. Doktoriõppes ühe keele nõuet ei ole. Tallinna Tehnikaülikoolis on siiski kõik doktoriõppekavad ingliskeelsed, Tallinna Ülikoolis on üks ingliskeelne õppekava ja 14 kakskeelset, Tartu Ülikooli 35 doktoriõppekava on kõik kakskeelsed. Viimane tähendab tegelikkuses tihti õppetöö toimumist suuremalt jaolt inglise keeles.

15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto