Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
12.02.2020
Eesti Solman plaanib miljonilist pingemaandust (3) Ida-Viru eesti koolid on jäetud vene lastega abita (8) Turvakodu sulgemine sunnib lapsed saja kilomeetri taha Elektriautode kiirlaadijate võrk laieneb Ringmajandus käivitub visalt Kohtingukelm palub ohvritelt vabandust (1) Majandus Taastuvenergia trumpas esmakordselt Narva elektrijaamad üle (2) Sõnajalad said karmi korralduse (2) Põlevkivitööstur ähvardab valitsust kahjunõudega (5) Eesti asub looma uut inimeste tuvastamise vahendit (6) Välismaa Hiina püüab valida rahva ja majanduse tervise vahel Brexiti tagajärg võib olla Iirimaa ühendamine (5) Arvamus Juhtkiri: lahtise nokaga digikäopoeg Margus Haav: metsarahvas Kalamaja kaitseks Madis Toomsalu: kliimasiht on ühine (2) Ahto Lobjakas: «ise tegi» – Eesti välispoliitiline doktriin (46) Raimond Kaljulaid: välisminister peab tagama välispoliitika ühtsuse (5) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti meelitab, aga ei seo Jaak Valge: häid päid välismaalt peab hoidma, teisi mitte (4) Jaanus Villiko: eestikeelsed õppekavad on Narvas populaarsed Kultuur Intervjuu Kultuuriveduriga ⟩ «Ilmamaa on maailma suurim Vanemuise tänaval asuv kirjastus» ARVUSTUS ⟩ Sadomasoteraapia Soome moodi Sport Ott Tänak: peame keskenduma rohkem kui kunagi varem Rahvusvaheline Laskesuusatamise Liit andis Otepääle ajapikendust Mäkäräineni abimees Marek Sander: vormi sättimine ainult tiitlivõistlusteks on väga eestlaslik Tallinn Ringmajandus käivitub visalt Tartu Suusamaratonil läheb sel aastal korstnasse üle saja tuhande euro Mihkel Lees: linnakeskkond peab toetama inimeste tervist Erkki Bahovski: hääbuv kogukonnaelu Lumeta talv tõi taas päevakorrale naastrehvide keelustamise (7) Põltsamaa vald tahab riigi abiga lossitorni korda teha VIDEO ⟩ Trad.Attack! esitles suurkontserdi eel salasinglit Loomaarst näeb oma patsientide pealt, kui hea on inimese tervis Kunstinäitus reostab hinge (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaak Valge: häid päid välismaalt peab hoidma, teisi mitte

6 min lugemist
Jaak Valge FOTO: Margus Ansu

Liiga palju välistudengeid saab Eestis osaliselt maksumaksja arvel ingliskeelse tasuta hariduse ja lahkub seejärel Eestist, kirjutab riigikogu liige Jaak Valge (EKRE) ning arutleb, kuidas saaks kavandatav seadusemuudatus Eestis töötamisest huvitatud välismaa noori hoida siin ja mittehuvitatuid eemal.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Välismaalaste seaduse kavandatav muudatus piirab välistudengite töötamist õpingute ajal, et nad saaksid keskenduda õppimisele ja võimalus, et nad pärast õpinguid Eesti ühiskonda panustavad, oleks suurem. Samuti soovitakse piirata pereliikmete Eestisse kutsumist õpingute ajaks. Eesmärk on takistada õppimise nime all Eestisse töötama tulekut ning lihtsat pere siiatoomist. Seadusemuudatused valmistas ette siseministeerium. Missugustel tingimustel välistudengid Eestis õpivad, kes nad on, mis kasu saavad välisüliõpilastest kõrgkoolid ning meie ühiskond tervikuna?

Praegusel, 2019/2020. õppeaastal alustas Eestis õppetööd 5528 välisüliõpilast, seega ligikaudu sama palju, kui oli iseseisvuse taastamise algul immatrikuleeritud üliõpilasi Tartu Ülikoolis.

Välisüliõpilaste arv on 2012. aastast peaaegu neljakordistunud, moodustades rohkem kui 12 protsenti kõigist tudengitest. See ületab juba praegu kõrgharidusprogrammi 2018–2021 seatud eesmärgi (10 protsenti). Kõige rohkem on välistudengeid Soomest (1300), aga ligi 60 protsenti välisüliõpilastest on pärit väljastpoolt Euroopa Liitu, nn kolmandatest riikidest.

Kõrgharidusseaduse kohaselt võib olla kõrghariduse esimese ja teise astme õppekavadel vaid üks õppekeel. Bakalaureuse- ja magistriõppe välistudengitest õppis inglise keeles 94 protsenti, vene keeles 2,5 ja eesti keeles 3,5 protsenti. Doktoriõppes ühe keele nõuet ei ole. Tallinna Tehnikaülikoolis on siiski kõik doktoriõppekavad ingliskeelsed, Tallinna Ülikoolis on üks ingliskeelne õppekava ja 14 kakskeelset, Tartu Ülikooli 35 doktoriõppekava on kõik kakskeelsed. Viimane tähendab tegelikkuses tihti õppetöö toimumist suuremalt jaolt inglise keeles.

11.02.2020 13.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto