Sisukord
Meie Eesti
Postimees
12.02.2020
Eesti Solman plaanib miljonilist pingemaandust (3) Ida-Viru eesti koolid on jäetud vene lastega abita (8) Turvakodu sulgemine sunnib lapsed saja kilomeetri taha Elektriautode kiirlaadijate võrk laieneb Ringmajandus käivitub visalt Kohtingukelm palub ohvritelt vabandust (1) Majandus Taastuvenergia trumpas esmakordselt Narva elektrijaamad üle (2) Sõnajalad said karmi korralduse (2) Põlevkivitööstur ähvardab valitsust kahjunõudega (5) Eesti asub looma uut inimeste tuvastamise vahendit (6) Välismaa Hiina püüab valida rahva ja majanduse tervise vahel Brexiti tagajärg võib olla Iirimaa ühendamine (5) Arvamus Juhtkiri: lahtise nokaga digikäopoeg Margus Haav: metsarahvas Kalamaja kaitseks Madis Toomsalu: kliimasiht on ühine (2) Ahto Lobjakas: «ise tegi» – Eesti välispoliitiline doktriin (46) Raimond Kaljulaid: välisminister peab tagama välispoliitika ühtsuse (5) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti meelitab, aga ei seo Jaak Valge: häid päid välismaalt peab hoidma, teisi mitte (4) Jaanus Villiko: eestikeelsed õppekavad on Narvas populaarsed Kultuur Intervjuu Kultuuriveduriga ⟩ «Ilmamaa on maailma suurim Vanemuise tänaval asuv kirjastus» ARVUSTUS ⟩ Sadomasoteraapia Soome moodi Sport Ott Tänak: peame keskenduma rohkem kui kunagi varem Rahvusvaheline Laskesuusatamise Liit andis Otepääle ajapikendust Mäkäräineni abimees Marek Sander: vormi sättimine ainult tiitlivõistlusteks on väga eestlaslik Tallinn Ringmajandus käivitub visalt Tartu Suusamaratonil läheb sel aastal korstnasse üle saja tuhande euro Mihkel Lees: linnakeskkond peab toetama inimeste tervist Erkki Bahovski: hääbuv kogukonnaelu Lumeta talv tõi taas päevakorrale naastrehvide keelustamise (7) Põltsamaa vald tahab riigi abiga lossitorni korda teha VIDEO ⟩ Trad.Attack! esitles suurkontserdi eel salasinglit Loomaarst näeb oma patsientide pealt, kui hea on inimese tervis Kunstinäitus reostab hinge (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaanus Villiko: eestikeelsed õppekavad on Narvas populaarsed

2 min lugemist
Jaanus Villiko. FOTO: Erakogu

Viimased 20 aastat esitatakse Tartu Ülikooli Narva kolledžile tavaliselt kaks küsimust: mis keeles te õppetööd läbi viite ning kas teil on üliõpilasi Venemaalt?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Õppetööd viime läbi valdavalt eesti keeles, nagu ette nähtud. Täiesti ingliskeelseid õppekavu Narva kolledžis ei ole. Küll aga on kolledžis tehtud sihikindlat tööd, et õpe toimuks eesti keeles ning õpetatav sisu vastaks ülikooli nõuetele. Oht libastuda on olemas, kuna suurema osa üliõpilaskonna esimene keel on vene keelt ning seni jätab piirkonna gümnaasiumilõpetajate eesti keele oskus siiski soovida.

Küsimust, kas teil on Venemaalt pärit üliõpilasi, kuuleb ainult Narvas. Kõik ministrid, rektorid, saadikud, ametnikud, riigikogu liikmed, välisdelegatsioonide esindajad, välisõppejõud, ajakirjanikud jne on selle alati esitanud. Esialgu pani see õlgu kehitama, sest Narva kolledžis ei mõeldud selle teema peale. Jah, loomulikult võiks võtta idapiiri tagant üliõpilasi, aga mis keeles nad õpiksid? Lisaks on Eestis välisüliõpilaste värbamisel räägitud pigem Hiina ja India tudengitest, kes võiksid tulla ingliskeelsesse magistriõppesse. Venemaa ja teised idapoolsed, geograafiliselt lähemad riigid on olnud vähem vaateväljas. Praegu aga võib öelda, et juba puhuvad muutuste tuuled.

Eestikeelse õppe toetamine on Narva kolledžis saanud palju tähelepanu, aega ja raha. Juba mõnda aega tunneme ennast niivõrd kindlalt, et otsustasime ette võtta ühe eksperimendi. Nimelt võttis Tartu Ülikooli Narva kolledž kolm aastat tagasi kõrghariduse esimese astme õppesse 20 üliõpilast Venemaalt ning muudest ida poole jäävatest riikidest. Üliõpilased astusid Tartu Ülikooli üldise konkursi alusel ning kandideerisid vabadele õppekohtadele samal konkursil Eesti üliõpilastega. Venemaalt pärit üliõpilasi eristab Eesti üliõpilastest see, et nad ei oska sõnagi eesti keelt. Keeleoskuse omandamiseks on neil aega üks aasta ning nende õpingute periood on aasta võrra pikem. Konkurss õppekohtadele on aga väga suur: keskmiselt 7,5 inimest kohale.

11.02.2020 13.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto