Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
13.02.2020
Eesti Venemaa kuhjas Balti riikide piirile moodsat relvastust (35) Politsei eest põgenenud teismeline tegi avarii Sõõrumaa teeb Patareist teise Rotermanni (2) «Proviisorid otsustavad ise, kellelt nad ravimeid ostavad» (6) Õiguskomisjon viivitab otsusega (24) Majandus Algab aeg, kus kõik punuvad maksuametisse CO2 nõuded löövad autoturu hinnad uppi (15) Välismaa Erdoğani uued ähvardused seavad Türgi Moskvaga kokkupõrke kursile Norra naftafirma paneb puurlaeva valvama robotkoera Salvini läheb migrantide merele jätmise eest kohtu alla (14) Ungari kiusu pehmendab sel korral Kanada korraldatud hommikusöök (4) Arvamus Juhtkiri: panda, tunnel ja 5G Tõnis Oja: soovitus valitsusele (20) Kristiina Raud: kool peegeldab ühiskonda – LGBT+ uuring (24) Indrek Liiva: kliimaneutraalne tuumajaam (3) Kaia Beilmann: mahendatud ja mahendamata uhkus (1) Andreas Kaju: ela vabana või sure (6) Meie Eesti Haigekassa juht: raha võiks alati rohkem olla Kadri Tammepuu: tervis päästab rahakoti Nimi maksab: haigekassa või tervisekassa (10) Kultuur Peeter Raudsepp teatri võimalikkusest Rakveres Sport Alla(kahe)meetrimehed vallutavad korvpalliplatsi PM Rootsis | Talveralli ilma lumeta. Kellele seda vaja? Kriisk ja Tõniste ei toeta Sõõrumaa ettepanekut Tallinn Sõõrumaa teeb Patareist teise Rotermanni (2) Maa Elu Peipsi sibula varu talveks läbi, aga kasvatajaid juurde ei tule (1) Nädala mõte: mure kohaliku toiduga Mida arvavad loomad ja linnud tuulikutest? (2) Ootamatult lehmapidajaks hakanud mees saab teenetemärgi Soe ilm ei lase põllule lupjama (1) Nõutumad väetised on otsas Ilmajutt: jäide ja kiilasjää Mänd on aidanud inimestel ellu jääda Seemnemood 2020 – moes on puhtad värvid Kuue aastaga ostis riik eraomanikelt välja 215 kaitsealust kinnistut Jäävaba talv on kalale puhkus, kalurile nuhtlus Tartu Tartus käib päikeseauto ehitamine (2) Tanel Tein: Urmas Klaasi viimane soolo (2) Korraldaja lubab Eesti Laulul mullusest kõvemat vaatemängu Pikale veninud Moxit tõi Monica Rannale rohkem raha (1) Elva vaksali noobel restoran sulges uksed (1) Jõulukingitus jõudis pärale enne sõbrapäeva Tartu naised pääsesid Balti liigas play-off’i Kunst käsikäes füüsikaga tegid Vesuuvi kuuldavaks Hando Runnel pani nimekad inimesed laulu sisse (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nõutumad väetised on otsas

1 min lugemist
Ligemale 40 protsenti meil kasutatavast väetisest tuleb Venemaalt ja ülejäänu enamasti mujalt Euroopast. FOTO: Dmitri Kotjuh

Vastu kevadet kipuvad põlluväetiste hinnad tõusma, kuid tänavu pole hüppelist hinnatõusu karta – esiteks takistab konkurents, teiseks on põllumeestel suurem osa väetistest juba ostetud.

Baltic Agro põlluväetiste tootejuht Mihkel Salum rääkis, et varem on tõesti olnud nii, et kevade poole väetiste hinnad tõusevad ja osa nõutumaid väetisi on otsakorral. „Tõsi, viimased neli-viis aastat on olnud nii ja naa, mõnel aastal on hinnad oktoobriga võrreldes ka alla läinud,” lisas ta.

Väetiseturul toimuvat mõjutavad eelmise aasta viljasaagid ja -hinnad. Kui on kehv saak olnud, ostetakse väetisi vähem. Mullu koristati teatavasti rekordsaagid ja nii ongi tänavu väetiste müük hästi sujunud. Veebruari alguseks oli väetisi müüdud rohkem kui aasta varem samal ajal ja suurem osa kevadväetistest on põllumeestel juba varutud.

Ligemale 40 protsenti meil kasutatavast väetisest tuleb Venemaalt ja ülejäänu enamasti mujalt Euroopast.

Mitut nõutumat väetist ei ole parasjagu saada. Näiteks pole veebruaris-märtsis enam Venemaa suure tootja PhosAgro väetisi, kuna nende koduturul on vastu kevadet huvi väetiste vastu tõusnud või logistika suure nõudluse tõttu raskendatud.

Väetiseturg on suhteliselt stabiilne ja uudiseid tihti ei tule. „Mu kolleegid, seemnekasvatuse tootejuht või taimekaitse tootejuht saavad kohtumisel tootjatega pidevalt raporteerida uuendustest. Aga mul on siis piinlik, uudiseid ega uusi tooteid pole, näen suurt vaeva, et rääkimiseks midagi siiski leida,” muheles Salum ja lisas, et tänavu on ses suhtes parem. Näiteks tänu sellele, et Eestis kasvatatakse järjest enam maisi, tõid nad turule spetsiaalse maisi põhiväetise, samuti vedela fosforväetise.

Seotud lood
12.02.2020 14.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto