T, 28.03.2023

Kristiina Raud: kool peegeldab ühiskonda – LGBT+ uuring

Kristiina Raud
, Eesti LGBT Ühingu kommunikatsioonijuht
Kristiina Raud: kool peegeldab ühiskonda – LGBT+ uuring
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 24
Kristiina Raud
Kristiina Raud Foto: Erakogu

Haridus- ja teadusministeerium pole mitte kunagi avalikult LGBT+ õpilaste kaitseks avalikult välja astunud, kuigi Eesti esimesest LGBT+ koolikeskkonna uuringust tuleb välja, et kaks kolmandikku LGBT+ õpilastest on kogenud vaimset vägivalda, kirjutab Eesti LGBT Ühingu kommunikatsioonijuht Kristiina Raud.

Äsja ilmus Eesti esimene LGBT+ õpilaste koolikeskkonna uuring ning reaktsioonid nii uudise kui sotsiaalmeedia kommentaariumites kinnitavad õpilaste öeldut. Negatiivne suhtumine peegeldubki koolikeskkonnas, kus 68 protsenti LGBT+ noortest on kogenud vaimset vägivalda just oma seksuaalse orientatsiooni, soo või soolise eneseväljenduse tõttu.

Alustuseks veidi taustainfot. Uuring viidi läbi 2018. aasta suvel, vastata said vähemalt 13-aastased end LGBT+ kogukonna (lesbi, gei, biseksuaalsed, transsoolised ja muu seksuaalse ja sooidentiteediga inimesed) liikmena määratlevad põhi-, kesk- või kutseharidust omandavad noored.

Et Eesti LGBT Ühingu rahastus on viimasel ajal kuum teema olnud, siis mõni sõna ka uuringu kuludest. Andmeanalüüsi tegi USA organisatsioon GLSEN, kellel on pikaaegne LGBT+ haridusvaldkonna, sealhulgas uuringute läbiviimise kogemus. Nad tegid seda tasuta, nagu teistelegi organisatsioonidele.

Märksõnad
Tagasi üles