Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
13.02.2020
Eesti Venemaa kuhjas Balti riikide piirile moodsat relvastust (35) Politsei eest põgenenud teismeline tegi avarii Sõõrumaa teeb Patareist teise Rotermanni (2) «Proviisorid otsustavad ise, kellelt nad ravimeid ostavad» (6) Õiguskomisjon viivitab otsusega (24) Majandus Algab aeg, kus kõik punuvad maksuametisse CO2 nõuded löövad autoturu hinnad uppi (15) Välismaa Erdoğani uued ähvardused seavad Türgi Moskvaga kokkupõrke kursile Norra naftafirma paneb puurlaeva valvama robotkoera Salvini läheb migrantide merele jätmise eest kohtu alla (14) Ungari kiusu pehmendab sel korral Kanada korraldatud hommikusöök (4) Arvamus Juhtkiri: panda, tunnel ja 5G Tõnis Oja: soovitus valitsusele (20) Kristiina Raud: kool peegeldab ühiskonda – LGBT+ uuring (24) Indrek Liiva: kliimaneutraalne tuumajaam (3) Kaia Beilmann: mahendatud ja mahendamata uhkus (1) Andreas Kaju: ela vabana või sure (6) Meie Eesti Haigekassa juht: raha võiks alati rohkem olla Kadri Tammepuu: tervis päästab rahakoti Nimi maksab: haigekassa või tervisekassa (10) Kultuur Peeter Raudsepp teatri võimalikkusest Rakveres Sport Alla(kahe)meetrimehed vallutavad korvpalliplatsi PM Rootsis | Talveralli ilma lumeta. Kellele seda vaja? Kriisk ja Tõniste ei toeta Sõõrumaa ettepanekut Tallinn Sõõrumaa teeb Patareist teise Rotermanni (2) Maa Elu Peipsi sibula varu talveks läbi, aga kasvatajaid juurde ei tule (1) Nädala mõte: mure kohaliku toiduga Mida arvavad loomad ja linnud tuulikutest? (2) Ootamatult lehmapidajaks hakanud mees saab teenetemärgi Soe ilm ei lase põllule lupjama (1) Nõutumad väetised on otsas Ilmajutt: jäide ja kiilasjää Mänd on aidanud inimestel ellu jääda Seemnemood 2020 – moes on puhtad värvid Kuue aastaga ostis riik eraomanikelt välja 215 kaitsealust kinnistut Jäävaba talv on kalale puhkus, kalurile nuhtlus Tartu Tartus käib päikeseauto ehitamine (2) Tanel Tein: Urmas Klaasi viimane soolo (2) Korraldaja lubab Eesti Laulul mullusest kõvemat vaatemängu Pikale veninud Moxit tõi Monica Rannale rohkem raha (1) Elva vaksali noobel restoran sulges uksed (1) Jõulukingitus jõudis pärale enne sõbrapäeva Tartu naised pääsesid Balti liigas play-off’i Kunst käsikäes füüsikaga tegid Vesuuvi kuuldavaks Hando Runnel pani nimekad inimesed laulu sisse (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Tammepuu: tervis päästab rahakoti

2 min lugemist
Kadri Tammepuu. FOTO: Mihkel Maripuu

Mustkunst tähendab illusioonidega esile kutsuda publiku muutunud teadvuse seisundit. Kui jutt käib miljonitest eurodest, kõrvutab lugeja numbrit tihti automaatselt oma pangakonto seisu või vara suurusega.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mäletate, kui riigikogu valimiste eel lubas peaminister, et alates 2018. aastast saab tervishoid pensionäride sotsiaalmaksu arvelt viie aasta jooksul juurde 300 miljonit eurot ja digiregistratuur vähendab ravijärjekordi. Poliitikute ülesanne on unistusi müüa, aga kui lubadusi on võimalik mõõta, saab neid tõestada või ümber lükata.

2018. aastal oli haigekassa eelarve 1,3 miljardit eurot, millest hüpoteetiline 60 miljonit iga-aastast lubatud lisaraha oleks moodustanud viis protsenti. Haigekassa juhi Rain Laane sõnul mõjusid tegelikult pensionidelt juurde saadud summad nagu väike sutsakas kerisele: 2018. aastal tuli kohustustevabalt juurde 34 miljonit, aasta hiljem 10 miljonit ja alanud aastal seitse miljonit eurot.

Kastanid tõi peaministri jaoks tulest välja hoopis palkade kiire kasv. Palgalt arvestatud sotsiaalmaksu laekus 2017. aastal 21 miljonit ja tunamullu juba 39,5 miljonit eurot rohkem, kui plaan ette nägi. Lõpuks ei olegi inimestele tähtis, kust raha tuleb, peaasi, et see otsa ei saa. Viimasel kahel aastal pole ka detsembris ilmunud enam artikleid, et rahapuudusel lõpetas see või teine haigla plaanilise töö.

Aga mis on saanud peaministri teisest lubadusest, et digiregistratuur vähendab ravijärjekordi? Siin kahjuks häid uudiseid ei ole. Endiselt tuleb umbes pooltel patsientidel oodata eriarstile pääsemist üle kuue nädala – see on haigekassa paika pandud piir. Ravijärjekorras seisab aastataguse ajaga võrreldes viisteist tuhat inimest enam. Laane sõnul pikenevad järjekorrad tõenäoliselt ka alanud aastal, sest nüüd kontrollib haigekassa, et visiidiajad oleksid haiglates avatud kolme kuu asemel neli kuud. Nii pääsevad löögile ka need, kes enne vaba arstiaega endale ei leidnud. Näiteks saab silmaarstile Haapsalus visiidiaja nelja ja Tartus kaheksateistkümne nädalaga.

12.02.2020 14.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto