Sisukord
AK
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (4) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (19) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (4) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada (1) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (19) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (16) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Liivamandala ärapühkimine

4 min lugemist
Namgjal Lhamo Taklha, "Tiibeti naised". FOTO: Raamat

Läinud aastal Kõikehõlmava Heaolu kirjastusest väljunud, Namgjal Lhamo Taklha suure visadusega kokku kogutud ja koostatud „Tiibeti naised“ on ühtepidi sõltuvust tekitav hasartlugemine, samas aga meie planeedil inimkonna poolt regulaarselt toime pandavaid massisigadusi taasteadvustav kurbteos.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kaugemate ligimesriikide hädade suhtes ükskõiksete mugavusühiskondade rüppe püüdleva rahva liikmetena peaksime seda raamatut kindlasti lugema, et teiste jätkuvate kannatuste suhtes ärkvel püsida. Tiibet on okupeeritud, järjest lootusetumate vabanemisvõimalustega, ning meie imeline pääsemine Hiina vennasdraakoni koopast ei tohiks meid rahvana uinutada, isegi kui Hiina ime kiidulaul lämmatab tiibetlaste sümpaatsed-rahumeelsed palved neid toetada ja mitte unustada.

„Tiibeti naised“ on kui kadunud maailma elustumine, ning jätkuvalt genotsiidikirve all kannatava rahva kunagise vabadusaja kunglalik tagaõhkamine. Need lood on võinud sündida tänu asjaolule, et rääkijad on kõik saanud dalai-laama jälgedes ja eeskujul Tiibetist põgeneda. Lugematu hulk sõsarlugusid jääb igavesti teadmata, nagu väga paljude võimalike jutustajate hauakohad või olemasolugi. Nii läbibki kõiki lugusid üks ja sama traagiline murdepunkt: ühel või teisel viisil jõuab nimikangelasteni teadmine, et ainus võimalus jätkata inimesena, või sageli ka üleüldse ellu jääda, on põgeneda vabasse maailma. Sest Tiibet ei ole enam vaba.

Laamad, rinpotšed ja õpetusliinide hoidjad on ju üldjuhul mehed. Kaugelt vaadates jääbki mulje, et budismiasja ajavad seal kandis mehed. Raamat annab aga harjumuspäratu ühiskondliku lähivaate, kust nähtub, et Tiibeti naiste huvi vaimsete praktikate ja dharma tee vastu on vähemalt sama innukas kui meestel. Nüüd lõpuks räägitakse ka naiste sisemisest tungist virgumise järele, mille nimel tiibetlannad on endi jutustuste põhjal valmis paljuks. Retriitide, laamadelt õnnistuste saamise, annetuste tegemise – jah, kasvõi lihtsate võilampidena kloostripidustustel osalemise või tööst vabade palveaegade nimel kasutatakse ära igat tekkinud vaakumit ning vajadusel luuakse selliseid olukordi ka jõuga ise.

21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto