Sisukord
AK
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (4) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (19) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (4) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada (1) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (19) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (16) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Tähekese peale võib iga ilmaga kindel olla!

5 min lugemist
Ajakiri Täheke. FOTO: Repro

On eelmise aastasaja kuuekümnendate algus. Väike tüdruk oskab juba lugeda, aga kodus pole piisavalt pildiraamatuid. Ühel päeval toob viis aastat vanem naabritüdruk Ene, kelle haridus ei luba tal enam mudilaste ajakirju sirvida, mitu aastakäiku Tähekesi laenuks. Ühtäkki avaneb üks ilusam, põnevam ja laiem maailm kui see, mis kodutanumal.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Selle maailma lävel võttis lugejal käest kinni kaanepildil kujutatud Täheke. (Muuseas, teda on joonistanud Vive Tolli, Asta Vender, Maret Kernumees, Ene Pikk jt.) Ajal, mil pisipiigad ei osanud veel unistada roosast tüllseelikust, haldjatiibadest ja tiaarast, olid ajakirja kaanetüdruku Muhu rahvariided kauniduse tipp.

Need lood, need pildid on mällu sööbinud ja toovad taaskohtumisel kaasa heldimuse. Kummatigi selge ideoloogilise suunitlusega palad, mille lasteni viimiseks uus ajakiri kõrgemalt poolt heaks kiideti, ei meenu üldse. Nüüd üle lugedes hakkab veidi õudne, aga on hullult naljakas ka. Sest need ajad on möödas ja Täheke on jäänud.

Kellel tekkis esimesena mõte, et ajakirja Pioneer kõrval võiks olla ka mudilastele suunatud kirjandusajakiri, kes toda enam mäletab. Aga 1960. aastal see Tähekese nime all esimest korda lugejate ette tuli. Tuleb tänaseni ja on meie vanim järjepidevalt ilmuv lasteajakiri.

Tollal oli põhjendus uue ajakirja loomiseks varnast võtta: pioneeridel on, kuid ka oktoobrilapsed vajaksid „suunanäitajat“, liiatigi ilmuvad säherdused juba vennasvabariikides Lätis ja Leedus nimede Tihane ja Rähn all. Kuidas juhtus, et meie ajakirja ei kiskunud nimevalikul metsa poole? Küllap on põhjuseks sõna täht/täheke mitmetähenduslikkuses.

Esimese numbri juhtkiri näeb kurja vaeva, et tõrjuda ilmseid seoseid kirjatähtede ja taevatähtedega, ning kinnitab, et tegu on ikka oktoobrilapse märgiga, mille eeskuju särab Moskvas Kremlis. No ja kes ei tea, siis see on koht, kus pärast Leninit „töötavad teised seltsimehed, kes annavad nõu, kuidas hästi ja rõõmsalt elada“.

Tähekese sünnipäeva puhul tema esimeste aastakäikudega taas tutvust tehes jääb üle imetleda tegijate köielkõnnioskust ja imestada väikelapse selektiivse mälu üle. Toimetus tegi ju ajakirja tegelikult Eesti iseseisvusaja parimaid traditsioone järgides. Nagu Laste Rõõmus, nii ilmus ka Tähekeses luuletusi, proosapalasid ja muinasjutte, mille juurde tuntud kunstnikud illustratsioone joonistasid, avaldati laste omaloomingulist kaastööd, kirju, pilte ning nuputamisülesandeid.

21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto