Sisukord
Arter
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (3) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (12) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (56) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Toomas Sulling: Osa soomlasi pidas seda häbiplekiks, et Soome inimene tuleb meile operatsioonile

13 min lugemist
Südamekirurg Toomas Sulling Põhja-Eesti regionaalhaiglas. FOTO: Madis Veltman

Täna saab 80-aastaseks Eesti ilmselt kuulsaim kirurg, kes on poole sajandi jooksul opereerinud umbes neli tuhat haiget. Need on olnud keerulised lõikused, eesmärgiks südame verevarustuse taastamine. Tal on küllaga värvikaid lugusid, mida tähtpäeva puhul meenutada.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Tõenäoliselt algas kõik tuberkuloosist. Ja enne seda kettaheitest.

Toomas Sulling oli 12-aastasena tulnud kettaheites Tallinna noortemeistriks. Ta ei tea isegi, miks, aga millegipärast tekkis tal tahtmine saada enda nimele tollane NSV Liidu noorte kettaheiterekord. Ta unistas, et seob oma elu spordiga.

Ent saatus tahtis teisiti. Kolm korda jutti kukkus ta koolis valusalt paremale põlvele. Viimane kord kivitrepil nii rängalt, et pidi hakkama kõndides kasutama keppi. Haigusnähud enam ei taandunud. Arstid diagnoosisid põlveliigese tuberkuloosi.

Kolmeks ja pooleks aastaks sai Sullingust sisuliselt voodihaige.

Kui ta sanatooriumis ravil viibides mõtles, kes temast edaspidi võiks saada, leidis Sulling, et huvitav oleks õppida arstiks.

Seda ta tegigi. Ta kirjutas NSV Liidu esimese doktoritöö koronarograafia teemal – südame pärgarterite uurimisest – ning temast sai koronaarkirurgia ehk südame verevarustuse taastamise kirurgia peamisi loojaid Eestis.

Katend usutlusest

Eesti südamekirurgia ajaloost vaatavad vastu peaaegu eranditult mehed. Kas mehed on sellepärast paremad kirurgid kui naised, et neil, nagu olen kuulnud ühte teooriat, on evolutsiooni käigus arenenud kolmemõõtmeline mõtlemine, kuna nad pidid maastikul mammutit küttides läbima pikki vahemaid ja leidma tee tagasi koju, samal ajal kui naised tegutsesid vaid koopasuu ees?

Ma ei ole ekspert, et seda öelda. Aga miks mehed kirurgid on – asi on lihtne: ega te pane meest ja naist koos 100 meetrit võidu peale jooksma. Südamekirurgia on samuti füüsiliselt ja vaimselt tugeva koormusega ja ma arvan, et see on meestele kohane, mitte naistele. Kuigi nüüd on tekkinud tendents, et mehed ei taha enam südamekirurgiks hakata – ma ei tea, mis põhjusel. Nüüd hakkavad südamekirurgiks naised, ja nad on väga tublid, täpsed, korralikud, ning saavad kõigega hakkama. Sellel on aga oma hind, mille eest aga naised peavad rohkem maksma, kui mehed.

Mu kolleegi Rein Teesalu abikaasa ütles kunagi, et jah, ta on Reinuga võrdsel vaimsel tasemel, aga võib oma võimeid kasutada tund või kaks; kui on vaja kasutada neli või viis tundi, siis ta enam Reinuga võrdselt välja ei mängi.

Ja veel üks asi: pingutus jätab jälje. Umbes 15 aastat tagasi hakati Ameerikas üles kutsuma, et naised, tulge südamekirurgiks. Olin ka ühel sellisel koosolekul, kus üks naissoost südamekirurg, vabandust, ei oleks tohtinud selle üleskutsega pukki minna. Sest ta oli nii... kuidas öelda... ta kindlasti nägi palju vanem välja, kui ta oli. Minu arvates oli see kontrapropaganda.

Veel üks põhjus, miks mehed olla kuuldavasti haiglas rasketes ametites paremad: naised võtavad patsiendi surma liiga südamesse, aga mehed suudavad töölt lahkudes ukse külmema tundega enda järel kinni panna. On see nii?

See on väga õige. Kuigi ka mõned mehed põevad patsiendi surma veel paar nädalat, ei ole tükk aega töövõimelised. Olen seda näinud kolleegide seas. Ka mul on ette tulnud, et patsient sureb. Paljud juhtumid, kus olen jäänud kaotajaks, on siiamaani meeles.

Kirurg jääb tavaliselt kaotajaks siis, kui teeb viimase katse raskes olukorras, et äkki õnnestub veel päästa. Siis ei lähe kaotus nii väga hinge. Minu lemmikud olid just erakorralised lõikused, mis olid sageli sellised, kus kaotada polnud enam midagi. Enamikul juhtudel võitlesime selle eest, et infarkt ei läheks liiga suureks või jõuaksime õigel ajal ette, et infarkti üldse ei tuleks. Meenub, et koronaarkirurgia algpäevil olin ükskord 23 tundi operatsioonilaua ääres, kuid jäin ikkagi kaotajaks. Selle lõikuse detailid on veel praegugi hästi meeles.

Arvan, et kõige parem on sel juhul, kui oled kaotanud, opereerida kohe järgmisel või ülejärgmisel päeval mõnda lihtsamat haigusjuhtu, millega läheb kergelt – siis unustad eelmise patsiendi surma ära.

15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto