Sisukord
Tänane leht
Postimees
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Tiiu Kuurme: õhukeseks lihvitud haridusväärtused

4 min lugemist
  • Euroopalik haridus taotleb inimese moraalset ja vaimset arengut
  • PISA mentaliteedil on lihtsustamist soosivad kõrvaltoimed
  • Standardiseeritud testidele orienteeritud haridus teeb koolid haigeks
Kasvatusteadlane Tiiu Kuurme. FOTO: Tallinna Ülikool FOTO: Tallinna ülikool

PISA eesmärkidele orienteeritud kool vaatab mööda hariduse sügavamatest eesmärkidest, kirjutab kasvatusteadlane Tiiu Kuurme.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale

Kui soomlased selle aastatuhande algul esimest korda teada said, et nad on PISA uuringuis maailma parimad, olin mina Oulu ülikoolis doktorantuuris. Esimese reageeringuna uudisele jäi meelde ühe õppejõu üllatus: «Meie, ja parimad! No millised siis veel need teised on.» Maailma parimateks olemisest PISA uuringuis lõikasid Soome pedagoogilised ringkonnad toona suurt kasu. Nimelt oli nende haridussüsteem siis poliitikute ja majandustegelaste kriitika all, vististi liigse pehmuse, humanitaarse orientatsiooni ja lapsekesksuse pärast. Planeeritud karmid reformid jäid toona ära.

Rahvusvahelise mastaabiga Soome hariduse tutvustajaks ning kõneisikuks tõusnud Pasi Sahlberg oli hoopis leppimatult kriitiline PISA suhtes. Tema hinnangul on konkurentsile, mõõtmistele ja standardiseeritud testidele orienteeritud rahvusvaheline haridusuuendus (GERM – Global Education Reform Movement – tõlkes kui viirus või mikroob) ohtlikust viirusest nakatatud, mida poliitikud kriitikavabalt epideemiana levitavad, ja mis teeb koolid haigeks. Soome oli tema sõnul olnud sellele resistentne, toetudes usaldusele, õpetaja autonoomiale, võrdsusele, õiglusele ja inimlikkusele. Sahlbergi põhisõnum oli, et head tulemused pälvisid Soome lapsed mitte tänu globaalsetele haridusreformidele, vaid nende eiramisele.

04.04.2020 06.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto