Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (4) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (11) Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (12) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (66) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar

2 min lugemist
Toomas Toomsalu FOTO: Liis Treimann

Kui lüüa internetiotsingusse sõna «surmakutsar», saab kiirelt selgeks, et see on hoolimatu kihutaja või roolijoodik, kelle põhjustatud rängas liiklusõnnetuses hukkuvad teised inimesed.

Meedias surmakutsariks ristitute piltidelt vaatavad vastu pigem nooremapoolsed mehed. Nad on igati normaalses toitumuses. Silmad pole aukus, põsed pole sisse langenud ning roided ei tungi naha ja riiete alt esile. Nende välimuses ei viita mitte midagi sõna «surmakutsar» tegelikule ja algsele tähendusele. Nimelt on surmakutsar sõna, millega iseloomustati üsna hiljuti silmanähtavalt kondist, kõhna, närba või haiglaselt ja viletsalt välja nägevat inimest.

«Sa oled nii otsa jäänud kui surmakutsar,» öeldi selliste kohta. Ja muidugi oli vanarahval haiglasena paistva kõhnuse ravimiseks sirgjooneline lahendus: «Eks sa süö rohkemb, ne oled jusku surmakutsar.» Aga alati polnud abi ka söömisest. «Näe, sääl ta käib, see üksik suure mõisa peremehe poeg Märt kui surmakutsar; küll maast madalast turgutud ja toidetud saia ja sulavõiga, aga meest pole näha kusagil, põle tugevust, põle kontigi, põle üht ega teist, põle mehest varjugi maas,» kirjutas Albert Kivikas romaanis «Jüripäev».

Vanade ajalehtede pealkirjades järge ajades ilmneb, et sõna «surmakutsar» hakati uues tähenduses argsi kasutama sajandi alguses.

«Surmakutsar» polnud ainus kõhnuse kohta käinud sõna. Meie esivanemate teravat keelt ei hoidnud tagasi poliitkorrektsuse kammitsad või viisakuse kütked. Luukonn, kondiklõbi, kudend räim, kärblasekütt, kitse peeretus, kuivand ahvenas ja sääsereis on vaid väike valik värvikaid väljendeid. Mõned neist, nagu kõhn kui kilu, kõhn kui piitsavars või nagu luu ja nahk on tänapäevani kasutuses, mõned ei kannata trükimusta ja vähemalt üks sai uue tähenduse.

Vanade ajalehtede pealkirjades järge ajades ilmneb, et sõna «surmakutsar» hakati uues tähenduses argsi kasutama sajandi alguses. Aastaks 2008 on sõna laialdaselt kasutusele võetud ning lõplikult kaotanud oma algse sisu. Eks unustatud vana tundu ikka uus ja huvitav, ilmselt seetõttu taaskasutati sõna «surmakutsar» ka teistes tähendustes. Surmakutsariks on nimetatud näiteks ka lõhkekehi, relvi, lihtsalt relvastatud inimest, aga ka Osama bin Ladenit. Surmakülvaja olnuks neil puhkudel ilmselt täpsem. Aga eks 21. sajandi nooremapoolse linnainimese vaatevinklist võivad nii «kutsar» kui ka «külvaja» olla võõravõitu sõnad.

Mõistagi, keel muutub aja jooksul. Tulevad uued sõnad ja teised kaovad kasutuselt. «Surmakutsari» moondumine teetõurastajat või liiklusmõrtsukat tähistavaks sõnaks on näide sellest, kuidas vana sõna saab uue ja sisuliselt teistsuguse tähenduse. Unarsõnu ja vanu väljendeid, mis taaskasutamiseks passivad, on meie esivanemate verbaalse pärandi seas mõistagi lademetes.

Seotud lood
15.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto