K, 7.06.2023

Loginov jäi norralaste hammaste vahele

Ville Arike
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Aleksandr Loginov tuli mullu sprindis maailmameistriks.
Aleksandr Loginov tuli mullu sprindis maailmameistriks. Foto: Matthias Schrader/AP/Scanpix

Aleksandr Loginov avas Itaalias Anterselvas laskesuusatamise MMil Venemaa medaliarve, triumfeerides laupäeval meeste 10 km sprindidistantsil. Medalita jäänud norralastest vennad Bø’d ei suutnud pärast juhtunut keelt hammaste taga hoida.

Suursoosik Johannes Thingnes Bø sõnul oli Loginovi võit tema tausta ja tänavusel hooajal näidatud kehva sõidukiirust arvestades pisut kummaline. «Loginov ei vääri pjedestaalil seismist, käitumise järgi on tal piinlik olla edukas. Mul on neljanda kohaga raske leppida, kui maailmameistriks tuleb dopingupatune,» lisas tema vanem vend Tarjei, kellest eespool lõpetasid peale venelasest kullamehe prantslased Quentin Fillon Maillet ja Martin Fourcade.

Loginov sai 2014. aasta novembris kaheaastase võistluskeelu, tema organismist leiti dopinguaine EPO jälgi. Ta naasis suusaradadele ning sai mullu Rootsis Östersundis MMil sprindis teise koha.

Loginov ei andnud üleeile Venemaa ja Norra meediale kommentaare, kuid seisis võistlusjärgsel pressikonverentsil silmitsi ajakirjanike küsimustega. «Pakun, et mind on tänavusel hooajal testitud 12–16 korda,» ütles Loginov. Ta lisas: «Kolisime naisega suuremasse korterisse ja kõik, kes tahavad külla tulla ja minu rutiiniga tutvuda, on oodatud. Ma ei tee midagi illegaalset.»

Venemaa koondise peatreeneri, sajandi alguses ka Eesti koondisega töötanud Anatoli Hovantsevi arvates olid laupäevased väljaütlemised tingitud vendade Bø’de frustratsioonist, sest nood ei suutnud medalile sõita. «Öeldu üllatas mind,» tunnistas Hovantsev.

Miks nad ei suhtu samamoodi Johaugi? Ta võidab kõik, aga keegi ei ütle, et ta on dopingupatune ega tohiks võistelda.

Venemaa laskesuusakoondise peatreener Anatoli Hovantsev.

«Miks nad ei suhtu samamoodi Johaugi (jutt käib naiste murdmaasuusatamise ülivõimsast valitsejast norralannast Therese Johaugist – toim)? Ta võidab kõik, aga keegi ei ütle, et ta on dopingupatune ega tohiks võistelda. Arvan, et kogu põhjus on vendade Bø’de tulemustes. Nad on terve hooaja olnud eesotsas, kuid jäid esikolmikust välja, venelase seljataha, ja on pettunud. Ning otsustasid süüdlast otsida mitte endas, vaid teistes.»

Eilses 12,5 km jälitussõidus juhtis Loginov viimase tiiruni, kuid tegi siis ühe möödalasu ja langes kolmandaks. Kulladuelli pidasid Johannes Thingnes Bø ja Emilien Jacquelin. 24-aastane prantslane asus lõpu eel juhtima, hoidis hästi siserada, jäigi kuulsast konkurendist lõpuni ette ja võitis karjääri esimeseks MM-medaliks kohe kulla.

Laskesuusatamise MM

Meeste 10 km:

1. Aleksandr Loginov (Venemaa) 22.48,1 (0)

2. Quentin Fillon Maillet (Prantsusmaa) +6,5 (1)

3. Martin Fourcade (Prantsusmaa) +19,5 (0)

...

59. Rene Zahkna +2.36,3 (2)

80. Kalev Ermits +3.23,5 (3)

95. Raido Ränkel +4.34,8 (6)

Meeste 12,5 km jälitussõit:

1. Emilien Jacquelin (Prantsusmaa) 31.15,2 (0)

2. Johannes Thingnes Bø (Norra) +0.4 (2)

3. Aleksandr Loginov (Venemaa) +23,9 (1)

...

49. Rene Zahkna +4.48,3 (1)

Naiste 10 km jälitussõit:

1. Dorothea Wierer (Itaalia) 29.22,0 (1)

2. Denise Herrmann (Saksamaa) +9,5 (3)

3. Marte Olsbu Røiseland (Norra)+13,8 (3)

...

48. Regina Oja +3.34,0 (3)

51. Johanna Talihärm +4.26,3 (5)

Venemaa kaotab järjekordse kuldmedali

Venemaa peab tagastama 2014. aasta Sotši olümpial võidetud meeste laskesuusatamise teatesõidu kuldmedali, sest võiduka koondise teist vahetust sõitnud Jevgeni Ustjugov patustas dopinguga.

Rahvusvaheline laskesuusaliit (IBU) tühistas kõik Ustjugovi tulemused hooajal 2013/2014, sest tema bioloogilisest passist avastati suur anomaalia ehk kõrvalekalle normist, mis viitab IBU teatel dopingutarvitamisele.

Venemaa diskvalifitseerimise järel saaksid kuldmedali hoopis sakslased, hõbeda austerlased ja pronksile tõuseks Norra koondis, kelle koosseisus sõitis Sotšis ka legendaarne Ole Einar Bjørndalen.

Peale Ustjugovi tühistas IBU ka Svetlana Sleptsova 2013/2014. hooaja tulemused. Mõlemad sportlased on lubanud otsused edasi kaevata.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles