Sisukord
Välismaa
Tänane leht
17.02.2020
Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (4) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (11) Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (12) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (66) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada

12 min lugemist
  • Kersti Kaljulaid leiab, et Venemaa on praegu regionaalne, mitte globaalne risk.
  • Kui Euroopa tahab ümbritsevaid konflikte lahendada, on vaja ka reaalset jõudu.
  • Macronil on osaliselt õigus, kuid tulevane Vene-poliitika vajab sõnastamist.
  • Meil on partnerid ja liitlased, kellega saame need asjad läbi arutada.
President Kersti Kaljulaid, USA mõttekoja Atlantic Council emeriitesimees James L. Jones ja USA energeetikaminister Dan Brouillette. FOTO: Kaidi Aher

Kuna globaalsel tasemel on Hiinaga rohkem tegemist, peab Euroopa regionaalsel tasemel nii Venemaa kui ka teiste piirkondlike ohtudega ise paremini toime tulema, leidis president Kersti Kaljulaid Müncheni julgeolekukonverentsi lõpus antud intervjuus.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üks olulisi teemasid, millega riigipea Münchenis tegeles, oli 16.–17. juunil Tallinnas peetava Kolme Mere Algatuse tippkohtumisele sisu andmine.

Eesti presidendi kantselei ja välisministeerium pingutavad, et Austriat, Bulgaariat, Eestit, Horvaatiat, Leedut, Lätit, Poolat, Rumeeniat, Slovakkiat, Sloveeniat, Tšehhit ja Ungarit ning nende eripartnerit USAd ühendav liit kujuneks siinse tippkohtumise järel enamaks kui retoorikaprojekt. Selle nimel osales riigipea ka Münchenis ühel kinnisel arutelul, kus muuseas joonistusid värvikalt välja USA-Saksamaa ja Saksamaa-Poola erimeelsused.

Ühe Saksa liidumaa juht ütles täna (eile – toim) konverentsi laval, et maailm on bipolaarne – USA ja Hiina vahel. Kas me oleme jõudnud etappi, kus Venemaa faktor on vahelt laiema maailma mõttes kadunud?

Mõnes mõttes olen ka mina päris kaua väitnud, et peame Euroopas leppima, et meie regionaalne risk, mida tajume riigilt, kes võib-olla on etteaimamatu ega täida oma rahvusvahelisi kohustusi, ei ole enam globaalne risk, sest Venemaa ei ole majanduslikult ülemäära võimas, tehnoloogiliselt samuti mitte, kuigi Venemaa panustab kohutavalt palju sõjatehnoloogiasse.

Meie regioonis on ta tegelikult ikkagi tugev vastane ja NATO peab silmas pidama, kuidas ta vastab ja riikide turvalisust tagab. Selle kõigega tuleb meil selles mõttes ise tegeleda, et see ei ole enam globaalne risk, see on meie regionaalne risk, mida me peame regionaalselt haldama.

15.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto