Sisukord
Kultuur
Tänane leht
18.02.2020
Eesti Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku (3) Saeveskit ähvardab materjalipuudus (1) Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusevastaselt (10) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (13) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (5) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust (4) Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu (4) Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid (7) Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus (1) Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Vaaderpassiga mees ilusalt õudsete fotode keskel Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (5) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot (9) Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi (5) Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja (1) Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad

3 min lugemist
Rob Haerr ja Wong He kehastavad filmis «American Factory» iseendid. Eraelus said nad parimateks sõpradeks. FOTO: Filmikaader

Ameerika filmiakadeemia liikmed otsustasid anda parima dokumentaalfilmi Oscari Netflixi filmile «American Factory». Sellele auhinnale püüdles ka võrratu Eesti film «Surematu» (režissöör Ksenia Ohhapkina film ei jõudnud paraku eelvalikussegi) ja kriitikute lemmik, PÖFFi ajal meilgi linastunud Põhja-Makedoonia hõrk «Meemaa». Mis on «Factorys» nii erilist, et just see parimaks tunnistati?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Film vaatleb paari aastat Daytoni linnas Ohio osariigis (elanikke umbes 140 000, Tallinnast väiksem, aga Tartust veidi suurem). Aastaid oli seal üheks suurimaks tööandjaks GMi autotehas, kuni see 2008. aastal uksed sulges ja tuhanded linnaelanikud kaotasid töö. See ei ole Ameerika Ühendriikide keskläänes ebatavaline: kadunud suurtööstuse jälgede järgi nimetatakse neid osariike roostevööndiks.

2014. aastal võttis tühjalt seisva tehasekere üle Hiina firma Fuayo, et seal püsti panna autode klaasdetailide, peamiselt tuuleklaaside tehas. Seejuures said hiinlased Ohiolt kuue miljoni dollarilise subsiidiumi ja põhjusega: nüüd oli võimalus, et tuhanded töötud, kellest paljud GMi tehase sulgemise tõttu isegi kodu kaotasid, võivad jälle tööle minna ning sotsiaalabi toel virelemise asemel taas maksumaksjateks saada.

Kõik ei kukkunud muidugi välja nii roosiliselt, kui helged minevikumälestused...

17.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto