Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.02.2020
Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (9) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Intervjuu ⟩ Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes (2) Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (5) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (29) Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (4) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (30) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike (2) Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (2) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? (1) Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (16) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust (1) Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon

5 min lugemist
Paloma Krõõt Tupay FOTO: Erakogu

Kas president Kersti Kaljulaid sekkus pensionireformi seadust välja kuulutamata jättes päevapoliitikasse või oli tema otsus juriidiline, küsib riigiõiguse lektor ning riigipea endine õigusnõunik Paloma Krõõt Tupay.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Sekkus siis riigipea päevapoliitikasse või mitte? Presidendile on ette heidetud, et tema veto pensioniseaduse muutmise seaduse suhtes on poliitiline. Riigipea eitab seda: «Vastu võetud nn pensionireformi seaduse puhul on üks asi täitsa selge – ma ei lähe seda poliitiliselt vetostama. Kohe kindlasti mitte.» Nii ütles ta seaduse välja kuulutamata jätmisel.

Vastus küsimusele, kas presidendi otsus oli poliitiline või juriidiline, on otsustava tähtsusega. Kuigi põhiseadus annab riigipeale õiguse jätta välja kuulutamata seadusi nii juriidilistel kui ka mitte-juriidilistel – ehk kõnepruugis poliitilistel – põhjustel, tohib riigipea riigikohtu poole pöörduda üksnes juhul kui ta väidab, et õigusakt on vastuolus põhiseadusega. Vastasel juhul peab ta tahes-tahtmata seaduse välja kuulutama, kui riigikogu selle talle kas muudatustega või muudatusteta tagasi saadab.

Kui aga olla aus, ei olegi põhiseadust ja poliitikat võimalik täielikult lahus hoida. Saksa õigusteadlane Ulrich Preußi sõnadega: «Põhiseaduses kohtuvad õigus ja poliitika.» Sest mis on põhiseadus? Põhiseadus on meie ühiskonna aluskokkulepe. Poliitika ülesanne on seda kokkulepet ellu viia. Seadusandja määrab kindlaks selleks ettenähtud reeglistiku.

18.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto