Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.02.2020
Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (9) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Intervjuu ⟩ Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes (2) Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (5) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (29) Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (4) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (30) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike (2) Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (2) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? (1) Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (16) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust (1) Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marek Sammul: suletus toodab konnatiike

3 min lugemist
Marek Sammul FOTO: Erakogu

Kõrghariduses on valida: kas olla ajude väljavoolu või koondumiskoht, kirjutab Tartu Ülikooli Narva Kolledži direktor Marek Sammul.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Konnatiigistumine on kõige suurem oht, mis ülikoole seestpoolt ohustab. See tähendab, et töötajaskond tuleb enamasti oma üliõpilaste hulgast, inimesed on saanud professionaalse kogemuse peaasjalikult samast instituudist, kuhu nad kunagi asusid õppima, kus nad on saanud järjest oma kraadid ning kus seejärel on kulgenud ka nende töine karjäär.

Kui enamik töötajaid on sel moel ühes kohas kasvanud, siis instituudi vaimne õhustik sumbub. Selline sootsium on harva pikka aega edukas, seal napib uusi mõtteid ja uusi lähenemisviise. Veel enam, sageli ollakse tõrjuvad kõige uue suhtes. See ei ole sama mis elevandiluust tornis istumine. Tornist on vähemasti hea ülevaade ümbritsevale, tiigist ei paista aga midagi.

Värsked mõtted, mujalt kaasa toodud kogemus ja laiem silmaring on hariduses möödapääsmatu ja hädavajalik. Alternatiiviks on õppida ja õpetada seda, mis on mujal juba ammu minevik, ning teha seda viisil, mis on ammu tõendatud. Uuega saab kaasas käia ainult nii, et ise olla teaduses aktiivne uue teadmise looja. See tähendab väga avatud suhtlust, väga avatud tulemuste levitamist ja jälgimist ning väga avatud meelt, et mitte heita kõrvale uusi põnevaid arendusi seepärast, et need ei sobi traditsioonide ja harjumustega. Teadus on rahvusvaheline ning uut ei saa luua vaid vanaviisi käitudes ja mõeldes.

18.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto