Sisukord
Kultuur
Postimees
19.02.2020
Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (9) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Intervjuu ⟩ Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes (2) Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (5) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (24) Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (4) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (30) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike (2) Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (2) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? (1) Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (16) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust (1) Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist?

5 min lugemist
Jaan Kross, «Tiit Pagu». FOTO: Raamat

On ülimalt haruldane, kui mõne klassikustaatuses rahva- ja rahvuskirjaniku 100. sünniaastapäeva paiku ilmub mingi tema teos esimest korda. Veel haruldasem, kui tegu on teosega žanris, mida võiks nimetada suurvormiks. Ning iseäranis haruldane, kui sel teosel on lisaks ajaloolisele ja kirjandusteaduslikule väärtusele ka vaieldamatu esteetiline väärtus.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Ometi läks Eesti kirjaniku Jaan Krossiga just nii: mõni nädal enne klassiku 100. sünniaastapäeva ilmus tema värssromaan «Tiit Pagu», mille olemasolust laiem kirjandusüldsus varem midagi ei teadnud. Raamatu tagakaanelt võib lugeda, et Kross alustas selle kirjutamist 1940. aastate alguses ning jätkas 1950. aastate alguses Siberis asumisel olles ja hiljem Tallinnas elades.

Mingil hetkel – üsna mõttelise finišisirge alguses – näib ta olevat käsikirja hüljanud. Koguni sedavõrd, et unustas selle likvideerida. Ning seda ja sellega seotud pingutusi ja püüdlusi, mis näivad olevat olnud päris suured, hiljem oma mälestustes mainida.

Raamatut avades teadvustasin, et lähen oma uudishimu ja töökohustuste sunnil lugejana autori tahte vastu. Sest selle teksti senine s(t)aatus osutab, et Kross pidas seda kas aegunuks, ebakvaliteetseks ja/või oma autorikuvandiga sobimatuks. Tal oli aega «Tiit Pagu» teksti lõpuni kirjutada ja trükki pakkuda ligemale pool sajandit. Aga ta ei teinud seda.

Pelgasin, et kirjeldatud käitumise põhjused on puhtalt värsitehnilised; et tegu on õpipoisitööga, millest meister – keda Kross enesest alates 1950. aastate lõpust luuletaja ning 1970. aastate algusest prosaistina vaieldamatult kujutas – enam midagi kuulda ei tahtnud.

Tutvumine teosega kummutas need kahtlused ja kartused kiiresti. Selle värssromaani lehekülgedel astub Jaan Kross lugeja ette suhteliselt noore, varjamatult ambitsioonika, natuke edeva, üsna tulipäise ning (vähemalt värsitehnilises mõttes) täiesti küpse autorina.

Krossi värsid voolavad selle keerulise ja isikupärase riimiskeemiga teose pikkades stroofides hea hoo ja kelmika sulinaga, varaküpset meisterlikkust reedab ka püsimine ühes keele- ja stiiliregistris. Nende ridade vahelt ei õhku autori higihõngu – kangutatud riimidesse ja lõpututesse liig- ja värdsõnadesse kätketud tunnistust värsitreiali ebavõrdsest ning selgelt kaotatud võitlusest valitud vormiga.

18.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto