Sisukord
Kultuur
Postimees
07.04.2020
Viirusanalüüsid jätavad küsimused õhku Eesti Eesti lühiuudised Mask võib anda võltsi turvatunde Lahutatud vanemad jäävad eriolukorras laste jagamisel hätta (1) Koroonahirm kiirendas postiringi tunni võrra Majandus Töötuid tuleb esialgu juurde tasapisi Töötasu hüvitisele joosti tormi Majanduse lühiuudised Tallinki uue laeva ehituse algust tähistati videopeoga Autotööstust ähvardab ajaloo suurim kriis Välismaa ELi tööhõiverahastu Eestit esialgu ei huvita Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE. Serbia valitsus võitleb viiruse asemel ajakirjanikega Koroonaviirus sundis Boris Johnsoni haiglavoodisse Arvamus Juhtkiri: maskid ja testid Aimar Altosaar: solidaarsuspuudest Veikko Maripuu: kelle häda on suurem? Ove Sander: kitsa ringi matused eriolukorras järgivad piiranguid Andres Herkel: ärge loovutage kontrolli Kultuur Tühjuse poeesia 2: Veronika Kivisilla (1) Uus rakendus lubab revolutsiooni videovaatamises ARVUSTUS. Moraalsed värdjad nunnuäris Sport Janar Talts: köögipoolt korras hoida on palju raskem kui mängida ERRi spordiboss Rivo Saarna: erameedia tegi olümpiaõigusi omandades vea Tervis Psühholoogiliselt pingeline eriolukord rõhub vaimsele tervisele Tervise lühiuudised Tartu Ärajäetud reiside eest raha tagasi saamises valitseb segadus Artur Kuusi karikatuur: kuidas lapsed lasteaeda saata. Linn lükkab investeeringuid edasi, palkade kallale veel ei lähe Päästjaile teevad muret kulupõlengud ja rahvakogunemised Marju Lauristin nihutas ja nihutab piire ühiskonnas ja inimestes, aga pani tudengi ka punastama Tartu Agro läks 1,2 miljoni euro pärast kohtusse Eesliinil patrullpolitseinik Timo Reinthal arvestab võimalusega, et võib nakatuda Meelelahutus Koomiks Sudoku
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Kurva kodu tuulte keerises

3 min lugemist
Lena Barbara Luhse (Leena), Andres Roosileht (Jaak) ja Oskar Punga (Jaan). FOTO: Gabriela Liivamägi

Kus lepp kasvab, seal on hea põllumaa. Seda vanaisade elu- ja töötarkust teab «Tuulte pöörise» Jaan. Lavakunstikooli 29. lendu kevadel lõpetavate lavastajatudengite kaks eesti klassika tõlgendust on kinnitanud mu lootust ja tugevdanud usku, et psühholoogilise teatri põllumaad ei jäeta hoolimatult sööti, et noorte ametioskused ei kidune. Sest see on see mullapinnas, millele saab hiljem külvata mistahes vilju, olgu või ruutpesitsi!

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale

Elise Metsanurga lavastatud Oskar Lutsu «Laul õnnest» Vanemuises ja Mihkel Kohava «Tuulte pöörises» NUKU teatris on milleski sarnased, ent ka erinevad. Kui Lutsu näidendi tekst kirjutati huvitavalt ja põhjendatult ümber, siis August Kitzbergi stiil ja sõnakasutus püsib valdavalt originaalitruu, mida on kena kuulata.

Sõnu on siin-seal ju nüüdisaegsemaks kohendatud, näiteks usutleb Leena Jaani: miks sa tegelikult meile sulaseks hakkasid (Kitzbergil: «miks sa õige...»; kuulmismälus Mikiveri lavastusest: «miks sa õieti...») ja Leena lisab: «ma ei saa pihta» (Kitzbergil: «ei saa otsa peale»). Just Mikk Mikiveri 1979. aasta lavastus on see, mis praegust vaadates mälus intensiivselt kaasa kumisema hakkab.

Võrreldav on kahes 29. lennu lavastuses stsenograafia määrav osa kujundisüsteemis. Kaspar Jancise «Laul õnnest» lavaruum Tartu Sadamateatris on ülitäpne oma lakonismis; Rosita Raua NUKU teatri väikse saali lava küll ülekuhjatum, kuid soosaare õhustikku loov. Tööriistade rägastik tagalaval, kus hangud äratavad kujutluspildi mässavatest talupoegadest, muundub finaali punavalguses ähvardavaks põrgukaadervärgiks.

06.04.2020 07.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto