Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
20.02.2020
Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (28) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (10) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (11) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (18) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (49) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (27) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (24) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (4) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (5) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine

4 min lugemist
Kai Saks. FOTO: Erakogu

Pikka aega Tartu Ülikoolis eakate tervist ja eluga toimetulekut uurinud geriaater Kai Saks andis hiljaaegu välja raamatu „Avameelselt vananemisest”. Küsisime sellega seoses, milliseid erinevusi on ta täheldanud linna- ja maainimeste tervisenäitajais.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

On teada, et maal elavate ja töötavate inimeste tervisega pole lood kuigi head. Mis on nende tervist enim mõjutavad?

Ilmselt on põhjusi mitu. Esiteks on maapiirkondade elanikkonna vanus suurem ja vanematel inimestel on ju ka tervis reeglina kehvem. Statistikaameti andmetel on 85+ inimeste osakaal kogu Eestis 2,58, Harju maakonnas 2,16, Jõgeva maakonnas 3,15, Põlva maakonnas 3,55 ja Valga maakonnas 3,16 protsenti. Tervisest tulenevalt on maapiirkonna elanikel rohkem tegevuspiiranguid ja nende seas on ka madalama haridustasemega inimesi rohkem, millel omakorda on seos terviseteadlikkusega. Lisaks on maapiirkonnas halvemad elamistingimused sagedasemad kui linnas: tihti puudub veevärk, pole korralikku pesemisvõimalust, vahel on tualett väljas ja küttesüsteem kehvapoolne. Rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit on viimase rahvaloenduse alusel leidnud, et majanduslikult aktiivseid inimesi on linnas 50 ja maal 45 protsenti. Kuigi töötuna registreerituid on maal vähem, on neid, kes pikka ­aega tööta olnud ehk heitunuid, seal rohkem.

Mis arvate, kas igapäevane füüsiline töö pigem kurnab või hoopis tugevdab organismi?

19.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto