K, 6.12.2023

Rosmariin peletab väsimust ja kiirendab ainevahetust

Toivo Niiberg
, psühholoog
Copy
Rosmariini ilusad sinakad õied meelitavad aeda tolmeldajaid.
Rosmariini ilusad sinakad õied meelitavad aeda tolmeldajaid. Foto: Shutterstock

Rosmariin on hinnatud maitse- ja ravimtaim, mis kasvab hästi toas ja õues. Viimasel juhul peaks taime siiski talveks tuppa kolima.

Harilikku rosmariini (R. officinalis) kasvatasid juba vanad egiptlased lõhnataimena. Lehtedest ja õitsvaist võrseist toodetakse eeterlikku õli, mille peamine koostisosa on pineen. Rosmariiniõli kasutatakse parfümeerias ja meditsiinis. Keskajal usuti, et rosmariin aitab haiguste vastu ja peletab kurje vaime. Rosmariini peetakse ka truuduse sümboliks. 16. sajandil toodeti värsketest rosmariiniõitest ja alkoholist ungari kuninglikku vett, mis oli esimene destilleeritud parfüüm.

Rosmariin toataimena

Harilik rosmariin kuulub huulõieliste sugukonda, see on igihaljas mitmeaastane poolpõõsas. Harilik rosmariin kasvab toas kuni 15 cm pikkuseks ja 30 cm laiuseks põõsaks. Sel on hästi arenenud puitunud juured, varred püstised, puitunud, oksad tõusvad. Lehed on rosmariinil kitsad, lineaalsed, allakäändunud servadega, alt valgeviltjad, lehekaenlas on lehistunud lühivõrsed. Õied on helesinised.

Rosmariin tahab täisvalgust, mõõdukat kuni sooja temperatuuri.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles