Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks

Andres Herkel FOTO: Erakogu

Tähtsamad julgeoleku-raportid kinnitavad, et pea kõik ohud Läänemere piirkonnas lähtuvad Venemaalt, kirjutab Andres Herkel.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Müncheni julgeolekukonverentsi eel avaldatud raportis jäi silma hulk literatuurseid väljendeid nagu Westlessness ehk «läänetus», mis oli ka konverentsi esimärksõna. Samuti oli seal «putjomkinlus», millega märgiti Venemaa diplomaatilisi võite tagasipöördumisel Euroopa Nõukogusse ning järjest jõulisema positsiooni haaramisel Lähis-Idas.

Nendest kontseptuaalsem tundub mulle aga «karistamatuse ajastu». Lääs on end konfliktikolletest tagasi tõmmanud. See aga tähendab, et ohvrite arv ainult suureneb. Külma sõja järgne rahvaste vabaduse laine tõi kaasa arusaama vaba maailma kohustusest sekkuda (responsibility to protect), kui inimõigused ja -elud on ohus. Seda ei suudetud ega söandatud alati järgida, aga pelgalt selle põhimõtte esilolek mõjus diktaatoritele vaoshoidvalt. Nüüd on see asendunud järjest suurema võimetusega, mida seirab paljude lääneriikide pigisolek sisemiste vastuolude ja populismiga.

19.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto