Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
20.02.2020
Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (28) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (10) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (11) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (18) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (49) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (27) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (24) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (4) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (5) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod

3 min lugemist
Supilinna elanik Maie Maivel käib koos tütarde Marta (käekõrval) ja Roosiga (vankris) sageli linnaosa ainsal mänguväljakul Marja tänaval, ent teekond sinna ning tagasi on ohtlik ja vaevaline. FOTO: Margus Ansu

Kus peaks kõndima ema lapsevankri ja kaheaastasega näpuotsas, kui kõnnitee on täis pargitud? Tartus Supilinnas Tähtvere ja Marja tänava nurgal elava arsti Maie Maiveli (30) jaoks on see iga päev tegelikkus, tal tuleb lastega kas kõndida sõiduteel või minna sihtkohta ringiga.

Selline ohtlik olukord peaks lahenema sel aastal, kinnitas Tartu abilinnapea Raimond Tamm. Supilinna teiste kõnniteedeta tänavate kohta tal samasugust rõõmusõnumit jagada pole.

Hädine taristu

Kuus aastat tagasi Supilinna kolinud Maie Maiveli sõnul on kurb see, et linnaosa ainuke mänguväljak asub Marja tänaval, mis on sealkandis liiklemiseks ilmselt kõige ohtlikum.

«Laululava poolt tulijad pööravad enamasti just siit ära, sest Tähtvere tänavast edasi sõita ei saa nad keelumärgi tõttu, ja seetõttu on siin päris tihe liiklus,» selgitas Maivel. «Käime mänguväljakul tihti, aga oleme hakanud Meloni tänava kaudu ringiga käima, sest üks laps käekõrval ja teine vankris on liiga ohtlik sõiduteele ronida. Terve suve parkis kõnniteel ka üks haagiselamu, sellest polnud kuidagi võimalik minna mööda nii, et ei peaks lapsevankriga sõiduteele ronima.»

Tülikas on seegi, et äärekivid on Marja tänaval kõrged, mis tähendab pidevat käru edasi-tagasi upitamist, kui jälle tuleb mõne kõnniteel parkiva auto tõttu sõiduteed kasutada. Äärekivid on Maiveli hinnangul nuhtlus ka siis, kui vanem laps liigub jooksurattaga. Maiveli elukaaslane ja laste isa keemik Peeter Valk (30) nimetab sigaduseks olukorda, et kuigi Supilinna kerkib järjest uusi maju, pole taristut järele aidatud ehk korralikke tänavaid tehtud.

Käime mänguväljakul tihti, aga oleme hakanud Meloni tänava kaudu ringiga käima, sest üks laps käekõrval ja teine vankris on liiga ohtlik sõiduteele ronida, ütles kahe lapse ema Maie Maivel.

Supilinna tänavatest on kõnniteed Herne, Tähtvere, Emajõe ja Lepiku tänaval, ülejäänud uulitsail tuleb jalakäijatel kasutada mudaseid teeääri, mis on sageli täis pargitud. Valk on pettunud ka Oa tänavale tehtud ajutises kergliiklemiseks mõeldud tees, sest tema hinnangul pole kruusaga kaetud jupp teed tõsiseltvõetav kergliikluse arendamine.

Marja tänaval eluaeg elanud ja seal aastast last kasvatav Liina Tiislergi (26) peab iga päev tunnistama, et liikuda on väga keeruline. Parkivate autode vahel lapsevankriga manööverdada on tülikas ja sageli tuleb kõndida sõiduteel, ent parkivate autode tõttu pole hästi näha, millal autod sõidavad.

«Katastroof,» ütles kõnniteede olukorra kohta Marja tänaval alla aasta elanud ja seal kaht autot parkiv Markus Neeme (29).

«Aga mujale pole parkida ka,» lausus ta. Esialgu parkis ta oma kaht autot ühel pool tänavat. See ei meeldinud naabrile, mistõttu nüüd seisab üks auto ühel ja teine teisel pool teed.

Peale selle, et Marja tänava kõnniteed on sageli täis pargitud, on need ka mudased ja kõrgete äärekividega. FOTO: Margus Ansu

Parkimiskohti pole

Neeme hinnangul võiks üks mõeldav lahendus olla selline, et Marja tänava üks pool jääbki autodele parkimiseks ja teisele poole tuleb kõnnitee.

Ilmselt nii ka läheb, kinnitasid Supilinna seltsi esimees Peep Mardiste ja Tartu abilinnapea Raimond Tamm. Mardiste peab ohtlikuks olukorda, et lapsed peavad kõndima seal, kus sõidavad autod, ja tema sõnul oleks mõistlik, et kohe eraldataks kõnnitee, kuhu autod parkida ei tohi.

Tamm ütles, et esialgu tuleb Supilinna seltsil elanikega läbi rääkida, kas selline lahendus kohalikele sobib. Kui see saab selgeks, peaks algama ehitus, mille käigus Marja tänava mänguväljakupoolsele küljele rajatakse killustikust kõnnitee ja teisele poole autode parkimise riba.

Töö peaks algama tänavu. Tartu linna 2020. aasta eelarves Marja tänava kõnnitee tegemiseks raha ette nähtud pole, kuid Tamme sõnul väiksemaid asju sinna ei lisatagi. Kui palju Marja tänaval kavandatav töö maksma läheb, pole veel arvutatud. Võrdluseks: Oa tänava ajutine kõnnitee võttis linna kukrust 20 000 eurot.

Seotud lood
19.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto