Sisukord
Arter
Tänane leht
22.02.2020
Eesti Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga (1) Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Kuidas sõnnikuhunnikust destilleeriti päikest Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (39) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (23) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi

3 min lugemist
Hi-Fi stereosüsteemide ehituses tulevikus vaevalt midagi muutub. FOTO: Tairo Lutter

Audes on tuntud ühena kahest Eesti tippkõlarite valmistajast. Audes annab tööd 80 inimesele Jõhvis ja nende kallimate toodete turg on Hiinas, Taiwanis, Singapuris.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Istun Audese, kõlarite tootja ning RETi järeltulija Tallinna laboris stereokõlarite vahel toolil ja kuulan, kuidas naturaalkitarr läbi lampvõimendi ülipuhtalt mängib. Hi-Fi-stereot peetakse seniajani parimaks kontserdil toimuva edasiandjaks, Dolby Surround ja teised sellised on asjaarmastajatele ning filmihuvilistele.

Siin katsetatakse kõlareid ja võimendeid. Ning seina ääres on Estonia retroraadiod. Audioekspert ja lampvõimendite arendaja Nikolai Šuškevitš selgitab lampidel ja transistoridel töötava võimendi põhilisi tehnilisi erinevusi: «Transistorvõimendis kasutatav negatiivne tagasiside teeb heli mehaaniliseks ja tekitab subjektiivseid moonutusi. Elektroonilise muusika kuulamiseks kõlbab transistorvõimendi küll ja see võimaldab ka suuremat võimsust. Kes kuulab aga naturaalsete pillidega mängitavat muusikat, sellele on sobivam pillide kõla paremini edasi andev lampvõimendi.»

Nikolai Šuškevitš on mitmesuguseid võimendeid ehitanud vähemalt poolsada. Kui 2003. aasta Las Vegase elektroonikanäituse CES jaoks valmistati ette kõlareid, saatis müügipartner katsetamiseks kõrgema hinnaklassi transistorvõimendi. Selgus aga, et Audese lampvõimendi mängib paremini, ja nii valmistati näitusele minekuks kaks lampvõimendit. Need on nüüd kasutusel laboris.

Võimendi lamp maksab kuni 1000 eurot

Kas lampvõimendi on eilne päev ja kus on innovatsioon?

21.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto