P, 28.05.2023

Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi

Heikki Sal-Saller
Facebook Twitter
Comments 23
Hi-Fi stereosüsteemide ehituses tulevikus vaevalt midagi muutub.
Hi-Fi stereosüsteemide ehituses tulevikus vaevalt midagi muutub. Foto: Tairo Lutter

Audes on tuntud ühena kahest Eesti tippkõlarite valmistajast. Audes annab tööd 80 inimesele Jõhvis ja nende kallimate toodete turg on Hiinas, Taiwanis, Singapuris.

Istun Audese, kõlarite tootja ning RETi järeltulija Tallinna laboris stereokõlarite vahel toolil ja kuulan, kuidas naturaalkitarr läbi lampvõimendi ülipuhtalt mängib. Hi-Fi-stereot peetakse seniajani parimaks kontserdil toimuva edasiandjaks, Dolby Surround ja teised sellised on asjaarmastajatele ning filmihuvilistele.

Siin katsetatakse kõlareid ja võimendeid. Ning seina ääres on Estonia retroraadiod. Audioekspert ja lampvõimendite arendaja Nikolai Šuškevitš selgitab lampidel ja transistoridel töötava võimendi põhilisi tehnilisi erinevusi: «Transistorvõimendis kasutatav negatiivne tagasiside teeb heli mehaaniliseks ja tekitab subjektiivseid moonutusi. Elektroonilise muusika kuulamiseks kõlbab transistorvõimendi küll ja see võimaldab ka suuremat võimsust. Kes kuulab aga naturaalsete pillidega mängitavat muusikat, sellele on sobivam pillide kõla paremini edasi andev lampvõimendi.»

Nikolai Šuškevitš on mitmesuguseid võimendeid ehitanud vähemalt poolsada. Kui 2003. aasta Las Vegase elektroonikanäituse CES jaoks valmistati ette kõlareid, saatis müügipartner katsetamiseks kõrgema hinnaklassi transistorvõimendi. Selgus aga, et Audese lampvõimendi mängib paremini, ja nii valmistati näitusele minekuks kaks lampvõimendit. Need on nüüd kasutusel laboris.

Võimendi lamp maksab kuni 1000 eurot

Kas lampvõimendi on eilne päev ja kus on innovatsioon?

Facebook Twitter
Comments 23

Märksõnad

Tagasi üles