Sisukord
Arter
Tänane leht
22.02.2020
Eesti Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga (1) Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Kuidas sõnnikuhunnikust destilleeriti päikest Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (39) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (23) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ekstreem-Sipsiku seiklused

4 min lugemist
Eesti lapsed saavad joonisfilmi «Sipsik» kaudu uue elusa, liikuva ja rääkiva kangelase. Õieti on see vana sõbra uus elu. Ott Sepa häält tegev ulakas ja naljakas triibupüks on igati sümpaatne tüüp. FOTO: A Film Eesti/Kaader Filmist

Sipsiku film sikutas legendaarse raamatukangelase kinolinale. Triibupüksid ja motiivid on samad, seiklused seevastu puhta uued ning emotsionaalne spekter nii mõnegi meelest ülearugi kontrastne. Mida arvavad asjast lapsed ise?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Küll on raske, kui midagi oma ja armast kuju muudab. Väike urin ja torin käib paratamatult sellise protsessi juurde. Kallis naine läheb paksuks või unelmate mees kiilaks – tahaks kisada, et anna mu vana hea tagasi! Vahel tahaks lapselegi hüüda, et ära kasva nii ruttu suureks, ole veel väike ja nunnu! Aga loomingulises maailmas ei ole kartlikul korrutamisel mõtet. Iga uus saab uute tegijate hinge lisaks, mõni teine oleks teinud teisiti. Ja mis siis?

Sarnased emotsioonid tekivad taaskohtumisel Sipsikuga. Raamatukaante vahelt välja vupsanud tegelased ei kulge tüünes rahus, vaid mürgeldavad mis kole.

Minu lapsed armastavad Sipsikut. Raamatu on kõik kolm mitu ringi läbi lugenud ja kõige pisemal, kahtlustan, on Eno Raua surematu seiklus vaata et peas. Ehk nad teavad, mis toimub ja kuidas. Aga filmis käivad kõik asjad teisiti ja see on nii mõnelgi tähtsal täiskasvanul, kes lastele mõeldud teostest arvata võtab, harja punaseks ajanud. Vot võtke teatavaks – lapsi ei häiri vaba käega orkestreeritud uus süžee mitte üks raas.

«Raamat ja film olid väga erinevad,» tõdeb mu äsja seitse saanud tütar. Laias laastus võttes Anu eakaaslane, peagi läheb kooli. «Raamatus on nii, et pead ise ette kujutama. Filmis kõik rääkisid ise. Sipsiku multikas oli lahedam, seal toimus rohkem huvitavaid asju.»

Niisiis, vana sõbra uued seiklused, sekka ka äratundmisrõõmu neile, kes teavad. Laulude saateks toimuv tegevustik ongi arusaadav vaid Sipsiku sõpradest «siseringile», kes on kursis, kuidas vapper kaltsunukk herilastega võitles või muid vigureid tegi. Kuule originaal-Sipsik muidugi ei jõudnud. Ja paljut muudki ta raamatulehtedel ei teinud, mida kinolinal teeb.

Kas sokist pusserdatud nukk tohib end laste ees nii vabalt tunda, et krooksu laseb? Väga vabalt võib. Just sedalaadi ausalt ja südamlikult lolli nalja peale pisikesed naeravad, naeris kogu saal – ja kellel sellest kahju peaks olema?!

Sipsiku seiklustele elas hasartselt kaasa ka mu kümneaastane tütar.

21.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto