P, 5.02.2023

Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs

Riina Solman
, Rahvastikuminister
Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 7
Riina Solman
Riina Solman Foto: Siim Solman

Sõltuvusprobleemide tõttu toime pandud õigusrikkumisi peaks riik käsitlema eeskätt rahvatervise küsimusena, ent suur roll on ka sõltuvuse küüsis olija lähedastel, kirjutab rahvastikuminister Riina Solman.

Kohtusime eelmisel nädalal riigikogu rahvastikukriisi probleemkomisjoni esimehe Jaak Valge ja sotsiaalminister Tanel Kiigega arutamaks alkoholi kättesaadavust ja tarbimist puudutavaid küsimusi – teemat, mis puudutab Eestis paljusid perekondi. Rahvastikukriisi probleemkomisjon on taas võtnud arutelu alla alkoholi kättesaadavuse ning pakkunud välja meetmeid alkoholitarbimise ohjeldamiseks. Debati alustamist tuleb tervitada!

Ühiskonna tähelepanu on siin oluline, sest alkoholitarbimine elaniku kohta ja sellega kaasnevad kahjud on Eestis jätkuvalt suured. Tervise Arengu Instituudi uuringute järgi tarbib keskmine vähemalt 15-aastane Eesti elanik üle kümne liitri alkoholi aastas. Samas on Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul kuus liitrit elaniku kohta piir, millest alates tekib märkimisväärne kahju rahva tervisele. Eestis kannatab alkoholi tõttu iga seitsmes pere. Tegelikult on olukord hullem ja laastab elu väljaspool peretki: hiljaaegu roolijoodiku põhjustatud liiklusõnnetuses said surma süütud inimesed mitmest põlvkonnast. Alkohol ei halasta.

Kindlasti tekitab iga sõltlane oma kaoserohke eluga suurt emotsionaalset kahju lähedastele. Meie rehabilitatsioonikeskustel on õnnestunud neist ka sadu inimesi resotsialiseerida, millega on tuntavalt paranenud nende lähedaste elukvaliteet ja võimaldatud õnnelikum lapsepõlv paljudele lastele, sest sõltlastest vanemate peredes kipuvad lapsed jääma tähelepanuta, hoole ja armastuseta, mida iga laps kasvamiseks vajab.

Märksõnad
Tagasi üles