Sisukord
Arvamus
Tänane leht
21.02.2020
Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (4) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (3) Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (10) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (51) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (4) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja (1) Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? (2) Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (7) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (5) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! (1) Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid (1) Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (4) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (8) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (2) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu

2 min lugemist
Ene-Margit Tiit FOTO: Tairo Lutter

Väikekoolide sulgemine võib olla lühiajaliselt kulutõhus, ent võib pikaajaliselt mõjuda noorte tulevikuteedele halvasti, kirjutab rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eestis oli kord kaks väikest valda, ütleme, et nende nimed olid Kapa ja Toobri, ja need ühendati haldusreformi käigus Kapatoobri vallaks. Kummaski vallas oli ka oma algkool, Toobri kool oli pisut suurem kui Kapa kool, kuid mõlemas oli lapsi vähevõitu. Valdade ühendamise järel liideti ka koolid. Kapa kooli lastel tuli hakata käima ühendatud Kapatoobri koolis, mis asus endise Toobri kooli hoones Toobri valla keskuses. See oli nüüd ka endise Kapa valla lastele oma valla kool. Ainult et ega valdade ühendamisega endine Toobri kool Kapa lastele sammugi lähemale ei nihkunud.

Võrdluseks: 2015. aastal asus lähim algkool õpilase kodust rohkem kui viie kilomeetri kaugusel enam kui viiendikule lastele, ligi saja aasta eest, 1922. aastal oli algkoolilapsi, kelle koolitee oli üle viie kilomeetri pikk, alla kümnendiku. See võimaldas kõigil lastel ise jalgsi koolis käia, ühtlasi ise oma kooli jõudmise eest vastutades. Sel ajal oli kool oli külaelu süda, mis kogukonda liitis ja tagas kestvustunde.

20.02.2020 22.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto