T, 27.09.2022

Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu

Ene-Margit Tiit
, TÜ matemaatika emeriitprofessor
Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Ene-Margit Tiit
Ene-Margit Tiit Foto: Tairo Lutter

Väikekoolide sulgemine võib olla lühiajaliselt kulutõhus, ent võib pikaajaliselt mõjuda noorte tulevikuteedele halvasti, kirjutab rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit.

Eestis oli kord kaks väikest valda, ütleme, et nende nimed olid Kapa ja Toobri, ja need ühendati haldusreformi käigus Kapatoobri vallaks. Kummaski vallas oli ka oma algkool, Toobri kool oli pisut suurem kui Kapa kool, kuid mõlemas oli lapsi vähevõitu. Valdade ühendamise järel liideti ka koolid. Kapa kooli lastel tuli hakata käima ühendatud Kapatoobri koolis, mis asus endise Toobri kooli hoones Toobri valla keskuses. See oli nüüd ka endise Kapa valla lastele oma valla kool. Ainult et ega valdade ühendamisega endine Toobri kool Kapa lastele sammugi lähemale ei nihkunud.

Võrdluseks: 2015. aastal asus lähim algkool õpilase kodust rohkem kui viie kilomeetri kaugusel enam kui viiendikule lastele, ligi saja aasta eest, 1922. aastal oli algkoolilapsi, kelle koolitee oli üle viie kilomeetri pikk, alla kümnendiku. See võimaldas kõigil lastel ise jalgsi koolis käia, ühtlasi ise oma kooli jõudmise eest vastutades. Sel ajal oli kool oli külaelu süda, mis kogukonda liitis ja tagas kestvustunde.

Märksõnad
Tagasi üles