Sisukord
Tänane leht
Tänane leht
21.02.2020
Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (4) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (3) Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (10) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (51) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (4) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja (1) Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? (2) Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (7) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (5) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! (1) Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid (1) Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (4) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (8) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (2) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus

2 min lugemist
  • Inimestele meeldib sümmeetriliselt tükeldatud maailm
  • Monokultuursed puupõllud on kahjuritele vastuvõtlikumad
  • Mitmekultuurilisus kaitseb metsa kahjurite eest nagu vaktsiin
Lauri Laanisto FOTO: Erakogu FOTO: Erakogu

Eesti Maaülikooli elurikkuse ja loodusturismi õppetooli vanemteadur Lauri Laanisto kirjutab, kuidas loodust tükeldada nii et elurikkus alles jääks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ega me ju ei pane tervet siga korraga suhu. Isegi kui kõht hirmus tühi on. Ei mahu, ja ega tegelikult ei taha ka. Kõik need imelikud siseorganid… Parem on rümp ikkagi süstemaatiliselt tükeldada ja ära tarvitada. Korralikult peenestatuna võib ju lausa terve lennuki nahka pista (nt Michel Lotito). Inimesed tegid selliseid asju enne, kui tuli internet ja nende tähelepanuvajadus kanaliseerus rohkem virtuaalsusesse. Tükeldamistung valdab meid igal pool. Inimesele üldse meeldib süstematiseerida, rühmitada, sorteerida ja liigitada. Kõike kenasti tükkideks jagada. Eelistatult geomeetrilistesse vormidesse. Polegi siis imestada, et meie majad, aiad, sahtlid on üldjuhul kandilised. Nii on ka odavam… Lennukiaknast vaadates ilmneb, et korrapärased vormid ilmestavad ka maastikku: põllud ja metsad on üldjuhul kandilised. Kui Lääne-Euroopa kohal lennata, on ka vooluveekogud sirgeks tõmmatud ja järved vormikohasteks raamistatud.

Kui üleüldse teoreetiliseltki tahta loodust kaitsta, peab aimu olema sellest, kui palju saab loodust üldse tükeldada, nii et see ei lakkaks toimimast.

20.02.2020 22.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto