Sisukord
Arter
Postimees
22.02.2020
Eesti Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga (1) Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Kuidas sõnnikuhunnikust destilleeriti päikest Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (39) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (23) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda

15 min lugemist
Liis Velsker, depressiooni põrgust läbikäinu. FOTO: Sander Ilvest

Noor naine, kes kaalus juba varateismelisena üle saja kilo ning gümnaasiumi lõpuks ligi 130 kilo, langes niivõrd sügavasse depressiooni, et jõudis enesetapumõteteni. Kui ta hakkas võitlema, et mustast masendusest välja ronida, avastas ta, et muserdavalt õnnetu elu põhjus ei peitunudki kehakaalus.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tallinlanna Liis Velsker (27) on üks väheseid, kes julgenud avalikult rääkida sellest, mida enamik kiivalt peidab – et ta on vaevelnud aastaid hävitavas depressioonis. Ta arvas pikka aega, et hinges pesitsev suur kurbus tuleneb sellest, et ta on ülekaaluline, lausa kohutavalt ülekaaluline. Ta kaalus keskkooli lõpuks vähemalt kaks korda sama palju kui tema ilusad saledad sõbrannad.

Ta uskus, et kui saab liigsetest kilodest lahti, et kui saab samasuguseks nagu tavalised teised, muutub ta õnnelikuks.

Aga elus ei käi asjad nii sirgjooneliselt. Meeleolu ja enesetunne ei ole sugugi seotud ainult välimusega, tuli välja. Sel teemal avaldas ta eelmisel aastal raamatu «Teekond iseendani», mis on kujunenud menukiks – peagi saabub müüki juba kolmas trükk.

Liis Velsker, kes kaalub nüüd 87 kilo, rääkis oma põrgulikust teekonnast ja ootamatust avastusest selle nädala alguses Arterile.

Kui keegi on ülekaaluline, peetakse seda enamasti tema enda süüks, sest arvatavasti ta ei liigu piisavalt, on laisk ja ajab kahe suupoolega magusat sisse. Teie puhul see nii ei ole?

Ei ole. Mul tootsid neerupealsed lapseeas nii suures koguses insuliini, et kõik, mis sõin, ladestus rasvaks. Mul diagnoositi teise astme diabeet. Kogu organism hakkas rasva minema.

Mismoodi see enesetunnet muserdas, kui muutusite juba lapseeas pontsakaks?

Mäletan, et ei tundnud end noores eas kunagi väga halvasti. Mul oli alati palju sõpru ja mängukaaslasi, kuigi mind ka narriti ja ei valitud kunagi esimesena ühtegi võistkonda. Aga kui algas puberteet, kui tahtsin poistele meeldida ja kui sõbrannad vahetasid riideid, kuid mina ei saanud seda teha, hakkas see häirima ja tegi kurvaks.

Ma ei näinud tegelikult, et ma väga suur oleks olnud. Kui peeglisse vaatasin, nägin ainult, et mul on suur kõht. Mis siis, et gümnaasiumi ajaks kaalusin peaaegu 130 kilo.

Kas poistega suheldes tundsite end teiste tüdrukutega võrreldes tunduvalt kehvemas olukorras?

Muidugi. Mul on terve elu olnud hästi-hästi ilusad sõbrannad. Parim sõbranna oli kõikide noormeeste lemmik. Mina olin see naljakas tüdruk, kellel oli väga hea jutt ja kes ajas kõiki naerma, ja kui poisid said minuga hästi läbi, said nad ka mu sõbrannale lähemale. Lõpuks tundsin, kuidas mind kasutati ära.

Kui olid peod, siis jõin, tegin lollusi, naersime – ma olin nagu kloun. Kui keegi küsis, milline poiss mulle meeldib, siis ma isegi ei mõelnud selle peale, sest teadsin, et mul ei ole isegi varianti.

See võis hingele olla päris ränk?

See oli kurb küll. Aga siin oli ka teisi tegureid, näiteks

21.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto