Sisukord
Arter
Tänane leht
22.02.2020
Eesti Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga (1) Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Kuidas sõnnikuhunnikust destilleeriti päikest Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (39) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (23) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas...

5 min lugemist
Käputäis Eesti «kurjategijaid» vabariigi aastapäeval Siberi kolkas. Lagle Pareki õde Eva-Marju ülemises reas vasakult teine, ema Elsbet lasterivi taga keskel.  FOTO: Erakogu

Viimastel aastatel Maarjamaa palverännuteede rajamisele pühendunud endine poliitik ja nõukaaegne dissident Lagle Parek (78) avastas hiljaaegu oma asjade seast haruldase foto, mis oli oodanud leidmist 70 aastat.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Et ma üldse selle foto leidsin, on täielik müstika. 70 aastat ei teadnud ma sellest midagi, aga nüüd – palun!» on Parek nähtavalt elevil.

See on justkui kõige tavalisem vana mustvalge seltskonnafoto, millel koos nooremad ja vanemad inimesed. Neli last ka.

«Näed, mu ema Elsbet istub siin, lasterivi taga. Ja Eva, mu tubli õde, on ülareas…» paneb Parek näpu pildile.

Ta käib pildi mõtlik-otsiva pilguga veel kord üle. «Aga teisi ei tunne… ja ega kelleltki küsida enam pole. Õde lahkus mullu ja ema ammuilma. Vaevalt neist siin pildil üldse keegi elus on. Kui, siis ehk mõni lastest.»

Foto tegelik väärtus peidab end tagaküljel. Sinna on püüdlik käsi peenikeses kirjas kirjutanud: «Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas, keset kohisevaid männimetsi, vaesust, viletsust ja metsikust. Kuid me oleme ja jääme eestlasteks ja ei unusta!! Suzun 24. veebruaril 1950.»

Parek loeb teksti poolvaljult uuesti üle: «On ju võimas?»

21.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto