Sisukord
Arter
Tänane leht
22.02.2020
Eesti Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga (1) Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Kuidas sõnnikuhunnikust destilleeriti päikest Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (39) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (23) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Viirusest ohtlikum

2 min lugemist
Perearst Karmen Joller.   FOTO: Eero Vabamägi

Koroonaviirus on mitu korda nakkavam, kui ma arvata oskasin – see on nakatanud ajalehed, raadio, televisiooni... ja eriti raskelt on nakatunud sotsiaalmeedia. Nakkus levib inimeselt inimesele ilma igasuguse füüsilise kokkupuuteta, kasutades nende mõtetesse pääsemiseks pilti, sõna ja heli.

Näen imestusega, et kui suvel laulupeol laulsime Anna Haava sõnadega, et me oleme põhjamaa lapsed, siis nüüdseks on põhjamaine ratsionaalsus meid justkui maha jätnud.

«Me ei tahtnudki testi teha. Tahtsime infot, millal võib asi minna nii kriitiliseks, et pean pöörduma haiglasse.» /.../ «Naine ütleb, et kummalgi siiski haigestumise hirmu ei tekkinud /.../.» (Eesti Ekspress, 8.02.2020)

Mis juhtub, kui meieni päriselt jõuab epideemia (ptüi-ptüi-ptüi!) ja tervishoiuasutusi tabab sadade, ehk isegi tuhandete selliste inimeste kõnede laviin? Mis saab siis, kui hakatakse massiliselt kiirabi kutsuma seetõttu, et mandlisilmne hotellikülaline eelistab hommikusööki süüa oma toas? Kas me tõesti oleme nii rumalad ja abitud, või hoopis nii enesekesksed, et eeldame, et igasugune info meile kandikul kätte tuuakse, selmet seda ise otsida, eriti veel olukorras, kus inimesel hirmu tegelikult polegi? Ja ei saa öelda, et infot, sh väga adekvaatset riiklike kanalite edastatavat infot poleks jagatud! Vastupidi – nii minu kui ka mu kolleegide hinnangul on koroonaviirust puudutav kommunikatsioon riigi poolt olnud hea.

Ajakirjanikud – tean, et teie töö on toota uudiseid ja püüda inimeste tähelepanu. Delikaatsete teemade kajastamisel aga tuleb lähtuda eelkõige eetilistest põhimõtetest: faktitäpsus, liigse emotsionaalsuse vältimine, meelevaldsetest järeldustest hoidumine. Kasutada tuleb ainult usaldusväärseid allikaid! Koroonaviiruse teema kajastamisel on nii mõnigi ajakirjanik olnud paraku ebaprofessionaalne.

Omamoodi on koroonaviirus meile head teinud – tänu sellele meist õnneks kaugele jäänud epideemiale on võimalik Eesti inimeste psüühikat paremini tundma õppida, ja ehk aitavad nüüd kogutud teadmised meid tulevikus.

Kui ühel päeval on meie ees tõesti ehtne katastroof, olgu see siis loodusõnnetus, sõjaline vastasseis või mõni ohtlik nakkushaigus, peame suutma ühiskonnana edasi toimida. Me peame olema üksteise suhtes arvestavad ja vastutustundlikud, üksteist aitama ja olema valmis ka ise hakkama saama.

Väga on vaja, et usaldame neid, kelle töö on keerulistes olukordades reageerida.

Uskumatusega aga vaatan, kuidas sotsiaalmeedias vaidleb täielik võhik, vabandust – guugeldades eksperdiks saanud inimene – päristeadlasega.

Keerutatakse üles paanikat olukorras, kus eksperdid seda vajalikuks ei pea. Seatakse kahtluse alla kümneid aastaid oma ala uurinud eksperdi teadmised ega peeta millekski meie oma professorite, dotsentide ja muude teadlaste esitatud fakte. Selle asemel tsiteeritakse rumalaid uudiseid ja kehva kvaliteediga teadustöid ja arvatakse end professorist targemaks.

Kas me sellist eestlast tahtsimegi?

Seotud lood
21.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto