R, 7.10.2022

Õlitööstuse eestkõneleja

Andrus Karnau
, kolumnist, Lääne Elu peatoimetaja
Õlitööstuse eestkõneleja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 6
Hando Sutter
Hando Sutter Foto: Andrus Peegel

Palju suurem uudis kui Tootsi tuulepargi oksjon on lähinädalail avalikuks saav teade, et Eesti Energia vormistab lõplikult ja pöördumatult otsuse investeerida teise uude õlitehasesse. Seda on pikalt ette valmistatud ja kaalutud, aga nüüd on see küps. Raha riigikassas Eesti Energia kapitali sissemaksuks on olemas ja sotsid valitsusest läinud.

Uus õlitehas põlistab põlevkiviõlitööstuse Ida-Virumaal veel vähemalt 40 aastaks. Kui tehas olemas, peab see töötama. Kaevureil on leiba, riigifirmal tulu, riigikassas maksud. Koos uue õlitehasega avaneb võimalus ka rafineerimistehase ehituseks, sest õli tuleb sel juhul piisavalt palju, et ümbertöötlemisel oleks mõtet.

Eesti Energia võib Hando Sutteri juhtimisel ehitada palju tuuleparke, aga ennekõike täidab ta põlevkiviõlitööstuse eestkõneleja rolli. Viru Keemia Grupp võib õli küll oma tehaseis rohkem pressida, aga jäme ots püsib ikkagi Hando Sutteri peos. Eesti Energia on kõige suurem, kõige rahakam, ja mis peamine, kõige näljasem. Sutter oskab kõike näidata õiges valguses. Uus õlitehas valmistub ümber töötlema plasti, juba pressib õli rehvidest. Rafineerimistehas kasutab vesinikku. See kõik kõlab väga moodsalt ja tänapäevaselt. Peaaegu roheliselt.

Märksõnad
Tagasi üles