Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.02.2020
Eesti Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga (1) Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Kuidas sõnnikuhunnikust destilleeriti päikest Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (39) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (23) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd

2 min lugemist
Evelyn Kaldoja FOTO: Eero Vabamägi

Oletan, et meie riigi julgeoleku eest hoolitsevad ametnikud ei osanud enne peljata midagi nii absurdset nagu see, et Isamaa fraktsioon laseb neile korraldatud infotunnile, kus räägitakse Huawei 5G-võrguga seotud riskidest, tolle Hiina ettevõtte lobisti.

Aga eks see selgita ka ilmekalt, miks on suhtekorraldusfirmadel huvi palgata endisi poliitikuid ja parteifunktsionääre – lootus, et poliitikas edasi tegutsejate seas leidub piisavalt neid, kes ei taju uut piiri oma pikaaegsete kambajõmmidega. Et firmasse tilgub info võimukoridorides liikuvast ja vastu saab süsteemi sisestada oma klientide sõnumeid, tegelemaks legaalse – kui ka mitte alati moraalse – luure ja mõjutustegevusega selle hüvanguks, kes parajasti maksab.

Mõneti on isegi hea, et Marko Pomerantsi, Huawei ja Isamaa juhtum jõudis totaalse absurdini. Asjad, mida enne vaid oletada võis, on julgeolekuteenistuste ja avalikkuse ees nüüd alasti.

Mõneti on isegi hea, et Marko Pomerantsi, Huawei ja Isamaa juhtum jõudis totaalse absurdini.

1

Pole küsimustki, et Eesti vajab avalikku lobiregistrit, kus saaks teha päringuid nii firma- kui ka isikunimede kohta, et saada teada, kes kasutab oma sidemeid seebi- või saepuidutootjate, Hiina või Vene saatkonna huvide esindamiseks. See sobiks ilusti äriregistrisse, kus on juba olemas info inimeste parteikuuluvuse kohta. Nii mõnigi arvamuslugu ja sotsiaalmeediapostituski omandaks sootuks uue värvingu.

Loodan ka, et USA saatkond on nobe pärima välisminister Urmas Reinsalult, miks ei selgitanud ta parteikaaslastele sügisel Ühendriikidega sõlmitud memorandumi tagamaid. Ja et sama küsimuse parlamendis töötavate puulaste ja tohtlaste kohta saab tuleval nädalal Washingtoni väisav kaitseminister Jüri Luik kolleeg Mark Esperilt, kelle põhisõnum on tema kõigil kolmel NATO-käigul keskendunud Hiina 5Gga seotud riskidele.

Ja et Reinsalu ja Luik suudavad seejärel lihtsuse huvides kas või värvilisi klotse appi võttes parteikaaslastele selgeks teha, miks meie tuulepealsel maal oleks väga vaja Ühendriikide vägede püsivat kohalolekut. Ning selle teema seotuse küsimustega, milline vana sõber millal fraktsiooni ruumidesse sisse lastakse ja millal lahkelt välja juhatatakse ning millistel alustel teha puhastust parteigrupi postiloendis.

Seotud lood
21.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto